Askeri üste meydana gelen patlama sonrası Rus doktorlar, radyasyondan endişe ediyor

Askeri üste meydana gelen patlama sonrası Rus doktorlar, radyasyondan endişe ediyor

Cuma, 23 Ağustos, 2019 - 14:00
En az 90 doktor ve sağlık personelinin doğrudan mağdurlarla ilgilendi (Getty)
Moskova/Şarku’l Avsat

Rusya’nın kuzeyindeki askeri bir üste meydana gelen nükleer patlamada yaralanan kişileri tedavi eden Rus doktorlar, tedavisi sürenlerin radyasyona maruz kalmış olmalarından endişe duyarken, yetkililerin kendilerine herhangi bir radyasyon tehlikesi olduğunu söylemediklerini belirtti.

Arhangelsk bölgesindeki hastanede çalışan iki doktor, BBC'ye verdiği röportajda, en az 90 doktor ve sağlık personelinin doğrudan patlamada yaralananlarla ilgilendiğini söyledi.

Yaralılardan üçünün tedavisi Arhangelsk Sivil Hastanesi’nde devam ederken, durumlarının iyi olduğu, doktorların acil serviste bu kişileri muayene ettiği belirtildi.

Doktorlar, patlamada yaralanan kişilerin ameliyata alındığı dakikalarda hamile ve doğum yapan kadınlar dâhil acil servise bir saat kadar başka hastaları da almaya devam ettiklerini söyledi. Rus doktorlar, patlama sonrası hastaneye aldıkları üç kişide “yüksek dozda radyasyon” tespit edildiğini ifade etti. Şimdi ise diğer hastaların da radyasyondan etkilenmiş olmasından endişe ediliyor.

Üç yaralının daha sonra uzman radyologlar eşliğinde Moskova'daki bir hastaneye gönderildiği ve askeri bir ekibin, Arhangelsk bölgesindeki hastaneden radyasyonun yayılmasına karşı önlem almaya çalıştığı bildirildi.

Doktorlar, gerekli korumanın sağlanmaması sebebiyle kendilerinin de radyasyona maruz kaldıklarından endişe ettiklerini ve bu tür güvenlik ihlallerinin bir daha yaşanmaması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, Rusya Sağlık Bakanlığı, Arhangelsk bölgesindeki hastanede bulunan doktor ve hemşirelerin ciddi dozda radyasyona maruz kalmadığını belirterek,  91 sağlık çalışanından birinde bile yapılan testlerde tehlikeli dozda radyasyon saptanmadığını duyurdu.

8 Ağustos’ta Rusya’nın kuzeyindeki Nyonoksa üssünde meydana gelen nükleer patlama sebebi ile beş kişi hayatını kaybederken, 6 kişi de yaralandı.

Moskova yönetimi, olay ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmadığı için vatandaşlar, uzmanlar ve uluslararası analistler tarafından eleştiri oklarının hedefi oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya