Sudan'daki selin bilançosu: 54 kişi hayatını kaybetti ve 37 bin ev zarar gördü

Sudan'daki selin bilançosu: 54 kişi hayatını kaybetti ve 37 bin ev zarar gördü

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 08:15
Hartum mahallerinin büyük bir kısmı sular altında kaldı (Getty)
Hartum/Ahmed Yunus

Sudan’da bir aydan bu yana etkili olan yağmurların neden olduğu sel felaketi dolayısıyla 54 kişi hayatını kaybederken, 37 bin ev zarar gördü.

Sudan’daki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yapılan açıklamada, yağışlar ve sel dolayısıyla 25 bin 437 ev tamamen çökerken, 12 bin 200 ev kısmi zarar gördü. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre yağışlar ve sel dolayısıyla hayatını kaybedenlerin sayısı dün itibariyle 54’e ulaştı.

Başbakan Dr. Abdullah Hamdok, ülkenin çeşitli bölgelerini vuran sel felaketinin ardından zarar gören vatandaşlarla dayanışma halinde olduklarını açıkladı. Hartum Valisi Ahmed Abdun Hamad’la birlikte etkilenen bölgeleri ziyareti sırasında zarar gören kişilere yönelik desteklerini vurgulayan Hamdok, böyle bir felaketin tekrarlanmasını önlemek için Hartum makamlarıyla birlikte hareket edeceklerini dile getirdi.

Basında çıkan haberlerde, OCHA Sözcüsü Jens Laerke’nin bu yağışların Ekim ayına kadar devam edeceği yönünde tahminlerinin olduğu kaydedildi. Daha fazla felaket yaşanacağı konusunda endişelerin bulunduğunu dile getiren Laerke, beklenen yağışların normalin çok üzerinde olduğunu belirterek sel olasılığın çok yüksek olduğunu söyledi. Laerke’nin açıklamalarına göre Beyaz Nil eyaleti yağışlardan ve sellerden en çok etkilenen bölgelerin başında geliyor. Eyaletteki 13 bin ev ya kısmen zarar gördü ya da tamamen yıkıldı. Öte yandan ülkedeki 18 eyaletin 15'inde acilen barınma, yiyecek, içme suyu ve sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyuluyor. Ülkedeki birçok şehrin altyapısı şiddetli yağışlar ve sellerden dolayı hasar gördü. Bununa birlikte Mavi Nil, Kassala ve Hartum’daki tüm alanlar boşaltıldı. Gıda yokluğundan mustarip olan vatandaşların sayısı ise 5.8 milyona ulaştı.

Sudan Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, 14-16 Ağustos tarihleri ​​arasında etkili olan yağışlar dolayısıyla 46 kişinin hayatını kaybettiği ve 97 kişinin ise yaralandığı bildirilmişti. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Süleyman Abdulcebbar, ülkedeki 18 eyaletten 16’sının sel felaketinden etkilendiğini, 16 bin ailenin zarar gördüğünü ve binlerce evin kısmen veya tamamen çöktüğünü söyledi. Ayrıca evlerinin çökmesi veya selin sürüklemesi dolayısıyla 46 vatandaşın hayatını kaybettiği açıklamasında bulundu.

Yeni atanan Başbakan Abdullah Hamdok, dün, ülkede yaşanan sel felaketinin etkilerinin önüne geçmek için hükümet komitesiyle gerçekleştirdiği bir toplantıya başkanlık etti. Hamdok, toplantı sırasında, insani yardım kuruluşları arasındaki koordinasyonun artırılması yönünde talimat verdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısında bulunuldu ve ayrıca vadilerden ve koylardan uzak durmaları çağrısı yapıldı. Açıklamada, beklenen yağışların buralara yüksek ve güçlü akıntılara yol açabileceği bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya