Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Johnson: İngiltere Brexit sonrası dünyaya açılacak

Johnson: İngiltere Brexit sonrası dünyaya açılacak

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 09:30
İngiltere Başbakanı Boris Johnson (EPA)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün yaptığı açıklamada, Brexit sonrası ‘küresel bir İngiltere inşa etme’ sözü verdi.

AFP’nin haberine göre Johnson, dünyanın en güçlü ekonomilerinin bir araya geleceği zirvesi öncesinde yaptığı konuşmada, “Bu hafta G7 liderlerine mesajım şudur: Liderlik ettiğim İngiltere küresel, kendine güvenen bir ülke olacak” dedi.

Johnson, 31 Ekim tarihine kadar Brüksel ile anlaşma yapılsın veya yapılmasın, Brexit’i hayata geçireceğini söyledi. Ancak İngiltere’deki çalışma sektörleri ‘düzensiz Brexit’in yani anlaşmasız ayrılığın, dış ticareti riske sokmak ve ekonominin gerilemesi anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Johnson, İngiltere'nin yolu tek başına kat ederken, ekonomik olarak gerilemesini ve diplomatik açıdan izole edilmesini bekleyenlerin, büyük ölçüde yanıldıklarını belirtti.
“Sizler çok yanılıyorsunuz”

İngiltere Başbakanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada ifadelerine yer verilen Johnson, “Bazıları bu ülkenin verdiği demokratik karar konusunda şüphe ediyor; Bu dünyadan çekileceğimizden korkuyorlar. Bazıları da İngiltere'nin en iyi günlerinin geride kaldığını düşünüyor. Böyle (düşünen) insanlara şunu diyorum: Sizler çok yanılıyorsunuz” dedi.
Boris, açıklamanın devamında ise şu ifadeleri kullandı;

“Biz, dünya genelindeki ittifakların kalbinde kalacağız. Diplomasi, savunma ve kalkınma konusundaki tüm yeterliliğimizi barış ve refahla ilintili olan dünya düzenini koruma hizmetine adayacağız.”

Boris’in G-7 Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşmesi bekleniyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya