Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin İngiltere'nin Hong Kong Konsolosluğu çalışanını serbest bıraktı

Çin İngiltere'nin Hong Kong Konsolosluğu çalışanını serbest bıraktı

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 10:15
İngiltere’nin Hong Kong konsolosluğu çalışanı Simon Cheng (Reuters)
Pekin/Şarku’l Avsat

Çin’de gözaltına alınan İngiltere’nin Hong Kong Konsolosluğu çalışanı Simon Cheng’in ailesi Cheng’in serbest bırakıldığını duyurdu.

AFP’nin haberine göre Cheng’in ailesi Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda, “O (Cheng) Hong Kong’a geri döndü. Dinlenmek için biraz zamana ihtiyacı olacak” diye yazdı.

Simon Cheng, 8 Ağustos’ta bir iş gezisi için Çin’in Shenzhen kentine gittikten sonra gözaltına alındı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Cheng'in kamu güvenliği yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Shenzhen polisi tarafından 15 günlüğüne gözaltına alındığını ifade etti.

Shenzhen polisi de Simon Cheng’in serbest kaldığı bilgisini doğruladı.

Shenzhen Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Cheng’in planlandığı gibi serbest bırakıldığı ve haklarının ‘yasaya uygun’ olarak korunduğu belirtildi.

İngiltere Yabancılar ve Milletler Topluluğu Ofisi (FCO), "Ekip üyelerimizden birinin, Shenzen'den Hong Kong'a dönerken tutuklanmış olabileceğine dair ciddi endişe duyuyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Kız arkadaşı Annie Lie, daha önce CNN’e verdiği röportajda, Cheng'in konsoloslukta İskoç Gelişim bölümünde çalıştığını, bu bölümde İskoçya ve diğer ülkeler arasında ticaret ve yatırımla ilgilendiğini aktarmıştı.

Hong Kong'da Haziran ayından bu yana devam eden gösterilerde suç işlediklerinden şüphelenilen kişilerin Çin'e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı protesto ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya