Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran 'yüksek hassasiyetli füze' geliştirdiğini doğruladı

İran 'yüksek hassasiyetli füze' geliştirdiğini doğruladı

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 10:30

İran Savunma Bakan Yardımcısı General Kasım Takizade, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin henüz açıklanmayan yüksek hassasiyetli füzeler geliştirdiğini belirtti.

Reuters’ın haberine göre Takizade, füzeler hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.
Takizade, Fars haber ajansında yer alan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı;

"Bugün açıklamadığımız yüksek hassasiyetli füzelerimiz var."

Geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek, İran'ın balistik füze gelişimini ve Suriye, Yemen, Lübnan ve Irak'taki müttefiklerine verdiği desteği engellemek için yeniden yaptırım uygulama kararı almıştı.

Öte yandan İran, geçtiğimiz Perşembe günü, uzun menzilli füze savunma sistemi Baver-373’ü tanıttı. Bu durum ABD ile artan gerginliğin ortasında meydana geldi.

İran, geçtiğimiz Haziran ayında, ABD’ye ait bir keşif uçağını Körfez’de düşürmesinin ardından ABD ile savaşın eşiğine gelmişti. İran, düşürdüğü İHA’nın toprakları üzerinde olduğu açıklamasında bulunurken, ABD ise bu iddiaları reddederek İHA’nın uluslararası hava sahasında olduğunu ileri sürdü.

Reuters’ta yer alan haberde Takizade, “Amerikalılar onlarla yüzleşmek için New York'a gitmek zorunda olmadığımızı çok iyi biliyorlar” açıklamalarında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya