Suriye rejiminden Han Şeyhun'un kuzeyine askeri sevkiyat

Suriye rejiminden Han Şeyhun'un kuzeyine askeri sevkiyat

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 11:15
Suriye’nin İdlib kentine bağlı stratejik Han Şeyhun ilçesinden bir kare (AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Suriye’de rejim güçlerinin İdlib’in Han Şeyhun ilçesinin kuzeyine doğru askeri sevkiyat yaptığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) bugün yapılan açıklamada,  Suriye rejim güçlerinin Türk askeri gözlem noktasının etrafının kuşatmasının ardından stratejik konumdaki Han Şeyhun’un kuzeyine askeri sevkiyat gerçekleştirdiği belirtildi.

Suriye rejim güçleri, geçtiğimiz Çarşamba günü, Han Şeyhun’da denetimi tamamen ele geçirmesinin ardından önceki gün Hama'nın kuzey kırsalındaki bütün kasaba ve köyleri kontrol altına almıştı.

AFP’ye konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, “Rejim, Maarratu'n Numan’a doğru ilerlemesini sürdürmek için Han Şeyhun’un kuzeyine güçlerini konuşlandırıyor” dedi.

SOHR’a göre Suriye ve Rus savaş uçaklarının daha önce Maarratu'n Numan’a düzenlediği hava saldırıları sonucu bölge halkının çoğu yerinden edildi.

Han Şeyhun’a 25 kilometre uzaklıkta bulunan Maarratu'n Numan üzerinde, geçtiğimiz günlerde rejimin bir kısmını kontrol altığına aldığı Şam-Halep otoyolu bulunuyor.

Analistlere göre Rusya’nın da desteğiyle rejim güçleri, Halep’in kuzeyinden başlayan Hama, Humus ve Şam'dan geçerek, güneyde Ürdün sınırına kadar uzanan önemli bölgeleri birbirine bağlayan can damarı konumundaki Şam-Halep otoyolunda daha önce kaybettiği bölgeleri yeniden almaya çalışıyor.

Rusya ve Suriye savaş uçaklarının 3 ay süren yoğun hava saldırılarının ardından İdlib’in güneyi ve Hama’nın kuzeyindeki bazı kasabaları ele geçirdi. Rejim güçlerinin önceki gün ise Türk ordusunun Morek'teki en büyük gözlem noktasını kuşattığı bildirilmişti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın üst düzey danışmanlarından Buseyna Şaban, yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Morek’teki gözlem noktası kuşatma altında, Suriye ordusu Türk gözlem noktalarını imha edebilir" dedi.

Türkiye, Rusya ile yaptığı anlaşma uyarınca İdlib ve çevresine 12 gözlem noktası kurmuştu.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lübnan’nın başkenti Beyrut’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında düzenlenen basın toplantısında, “Bizim İdlib'deki gözlem noktalarımızdaki askerimiz mahsur durumda değil. Kimse de mahsur bırakamaz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya