Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump ve Macron, G7 Zirvesi öncesi öğle yemeği yedi

Trump ve Macron, G7 Zirvesi öncesi öğle yemeği yedi

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 14:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump Biarritz’da öğle yemeğinde (AP)
Biarritz- Fransa/Şarku’l Avsat

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump bugün, gergin bir ortamda başlayacak olan G7 Zirvesi öncesi bazı tartışma konularını ele almak için Biarritz’da öğle yemeğinde bir araya geldi.

İki lider Fransa’nın güneybatısında bulunan sahil beldesindeki “Hotel duPalais” de bir araya geldi. Otel ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada’nın katılacağı G7 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak.

Fransa Cumhurbaşkanı açıklamasında, zirvede birçok önemli konunun tartışılacağını söyleyerek, Suriye’de yaşananlar ve Avrupa’nın ABD ile aynı fikirde olmadığı İran nükleer dosyası meselelerinin ciddi tartışmalara neden olabileceğini belirtti.

Macron açıklamasında ayrıca, ”Ekonomik konuları da ele alacağız, böylece gerginliği mümkün olduğunca sakinleştirebiliriz. Hatta dijital alan, iklim değişikliği, kadın ve erkek eşitliği gibi konulara fikir birliği ile iyi çözümler bulabiliriz” dedi.

AFP’nin haberine göre ABD Başkanı Trump ise açıklamasında, “Gerçekten çok ortak noktamız var. Uzun zamandır arkadaşız. Bazen kavga ediyoruz ama çok değil. İlişkimiz özel ve işlerimiz iyi gidiyor… Tartışmamız gereken çok önemli şeyler var” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ayrıca, tüm G7 liderlerini Amazon yangınları ile mücadele etmek için birlikte hareket etmeye ve ticari savaşları önlemek için birlikte çalışmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya