​Prens Andrew, Epstein’ı savundu: İstismardan haberim yok

​Prens Andrew, Epstein’ı savundu: İstismardan haberim yok

Pazar, 25 Ağustos, 2019 - 09:15
İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in ikinci oğlu Prens Andrew (Arşiv – Reuters)
Londra / Şarku’l Avsat

İngiliz gazetelerinin Jeffrey Epstein’le bağlantısı olmakla suçladığı Prens Andrew, ABD’li iş insanının cinsel istismarda bulunduğunu “görmediğini ve böyle bir şeyden şüphelenmediğini” söyledi. Epstein, hücresinde ölü bulunmadan önce pedofili suçundan yargılanıyordu.

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre York Dükü, “Birlikte geçirdiğimiz kısa süre zarfında tutuklanmasına sebep olacak bu tarz bir faaliyette bulunduğunu görmedim ve de şüphelenmemiştim” dedi.

Kraliçe Elizabeth’in ikinci oğlu olan Prens, Epstein’le olan arkadaşlığını savundu ve hakkındaki şüpheleri ortadan kaldırmak için bir açıklama yayınladı.  

Prens Andrew Epstein’ın davranış ve fiillerinden zarar görenlerin acısını paylaştığını ifade ederek, “intiharı, ardında birçok cevapsız soru bıraktı.” dedi. Ve “Olayla ilgisi olan herkes için zor bir dönem, Epstein’ın yaşam tarzını anlayabilmem ya da açıklayabilmem mümkün değil, çocuklara istismar suçu işleyen herhangi bir insana anlayış göstermem, ona katılmam ya da onun bu türlü davranışlarını desteklemem” ifadelerini ekledi.

Bununla birlikte, Prens Andrew, Epstein ile 1999’da tanıştığını ve onunla düzenli olarak değil yılda bir ya da iki kez görüştüğünü açıkladı. Aynı şekilde Epstein 2010 yılında hapisten çıktığında kendisiyle yaptığı görüşmeden de pişmanlık duyduğunu söyledi.

Epstein, 2008 yılında Florida’da 18 yaşından küçük genç kızları fuhuşa zorlamaktan hapis cezasına çarptırılmıştı. Ardından çocuk istismarı ile suçlanan Epstein, Temmuz ayında tutuklandı. Epstein, onlarca genç kızı tuzağa düşürerek onlarla cinsel ilişki kurmakla suçlanıyor. 10 Ağustos’ta New York’taki hücresinde ölü bulunan Epstein’in otopsi raporları kendini astıktan sonra öldüğünü gösteriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya