Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​SDG Genel Komutanı: Türkiye-ABD anlaşmasına destek vereceğiz

​SDG Genel Komutanı: Türkiye-ABD anlaşmasına destek vereceğiz

Pazar, 25 Ağustos, 2019 - 09:30
Fotoğraf (İHA)
Haseke/ Kemal Şeyhu

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, bölge genelinde istikrarın güçlenmesi için olumlu rol üstleneceklerini belirterek, sınır güvenliğini sağlama konusunda yapılan Türkiye-ABD anlaşmasına destek için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi.

Kobani, SDG’nin 600 delegenin katılımıyla Suriye’nin Haseke kentinde düzenlediği yıllık toplantıda konuştu.

Kobani, “ABD ile koordineli bir şekilde Türkiye Devleti ile uyumluluk elde etmek için her türlü çabayı göstereceğimizi beyan ediyoruz. Bölgede sınır noktalarında güvenliği sağlama konusunda başlangıç anlaşmaları var ve bu sürece olumlu bir taraf olacağız” dedi.

Suriye hükümetine Demokratik Özerk Yönetim’in statüsünün tanınması ve Kürtlerin meşru haklarının tanınması temelinde bir siyasi çözüm için çağrıda bulunan Kobani, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bu toplantı, özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak askeri bir gücün oluşturulmasının temeli olacak. Bugün geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Ülkemizi yıkıma uğratmakta ısrarcı olan DEAŞ’a karşı mücadelede yeni aşamanın daha zorlu ve zahmetli olduğunu belirtiyoruz. Bölgede DEAŞ hücre yapılanmaları bulunuyor ve sivil yerleşim alanlarında bulunuyorlar. Bu nedenle toplanmamızın ana gündemi DEAŞ’a karşı mücadeledir.”

Birleşik Ortak Görev Gücü (uluslararası koalisyon) Komutanlarından General Nicholas Pont, toplantıda yaptığı açıklamada, Uluslararası Koalisyonun SDG güçlerine eğitim başta olmak üzere desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Pont, “Uluslararası Koalisyon sınır güvenliği hususunda Türkiye ile anlaştı. Yani bugünden itibaren Türkiye veya Suriye Demokratik Güçleri için herhangi bir endişe olmayacak” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya