​Ürdün’ün Remse şehrinde sigara protestoları yeniden alevlendi

​Ürdün’ün Remse şehrinde sigara protestoları yeniden alevlendi

Pazar, 25 Ağustos, 2019 - 11:45
Amman/Şarku’l Avsat

Ürdün’ün Suriye sınırında yer alan Er-Remse şehrinde, hükümetin ülkeye girişine izin verilen sigara miktarına sınırlama getirmesine yönelik protesto gösterileri yeniden başladı. Protestocular gerilimi tırmandırarak, güvenlik güçlerine karşı molotof kokteyli fırlattı.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklara göre, hükümetin, protestoların meydana geldiği bölgenin milletvekilleri ve önde gelen şahsiyetleriyle yaptığı toplantının başarısız olmasının ardından gösteriler yeniden alevlendi.

Gösterilerde güvenlik güçlerine ait bir araç yakılırken, protestocular veya güvenlik güçleri saflarında herhangi bir can kaybı olmadı.

Ürdün'ün kuzeyindeki er-Remse şehrindeki yüzlerce kişi, hükümetin geçtiğimiz hafta ülkeye girişine izin verilen sigara miktarına sınırlama getirmesini protesto etmeye başlamıştı.

Bölge milletvekilleri ile ileri gelenleri, hükümeti devirmek için slogan atılan, yol kapatılan ve lastik yakılan halk protestolarına müdahale etmiş, hükümet de protestocuların taleplerini görüşmek üzere dün bir toplantı yapılacağını açıklamıştı.

Hükümet aldığı karar metninde, yerel pazardaki rekabeti olumsuz etkileyen kaçakçılığa son vermek amacıyla ülkeye sokulacak sigara miktarını kişi başına bir kartonla sınırlandırmıştı.

Şarku’l Avsat’a konuya ilişkin demeç veren er-Remse Milletvekili Halid Ebu Hasan, hükümetin söz konusu kararının, Ürdün ve Suriye arasındaki ticarete bağımlı olan er-Remse sakinlerinden,

Ürdün ve Suriye arasında çeşitli malların ticaretinde aktif olan ‘Denizciler’ hareketini hedeflediğini söyledi.

Yasa çıkarmanın hükümetin hakkı olduğunu aynı zamanda bunların vatandaşların hakları ile hazine fonları ve gelirlerin korunması amacıyla çıkarıldığını vurgulayan Ebu Hasan, mevzuat hükümleri uygulanmadan önce sınır bölgeleri ve burada yaşayan nüfus arasındaki ticaretin doğasını dikkate almanın önemine değindi.

‘Er-Remse Denizciler Koordinasyonu’ tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada ise protestoların, hükümetin kaçakçılığı bahane ederek denizcilere ve er-Remse sakinlerine yönelik haksız kararına cevap olarak geldiği ifade edildi.

Açıklamada, hükümetin kaçakçılıkla ilgili kararlarının, kuzey sınırı aracılığıyla Suriye’den Ürdün’e tonlarca sigara ve uyuşturucuyu sokan kaçakçılık liderleriyle mücadeleyi esas alması vurgulanarak, ülke ekonomisinde bir kartondan fazlasını yasaklama yoluyla değil ülkeye giren devasa miktarların peşinde koşarak tasarruf edileceğinin altı çizildi.


Editörün Seçimi

Multimedya