Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta bir ilk: Cumhurbaşkanı adayları açık oturumda

Tunus’ta bir ilk: Cumhurbaşkanı adayları açık oturumda

Pazar, 25 Ağustos, 2019 - 13:45
​Bağımsız Görsel ve İşitsel İletişim Yüksek Heyeti, Tunus’ta seçim münazarasını denetleyecek (AFP)

Tunus, cumhurbaşkanlığı seçimleri adayları arasında ilk kez televizyon tartışmasına hazırlanıyor.

Kamuoyunda genç aktivist bir grup tarafından “münazara” adıyla ortaya koyulan girişimin ardından Tunus, 2-13 Eylül’de yapılması planlanan seçim kampanyasının ilk yarısında cumhurbaşkanlığı adayları arasında ülke tarihinde ilk defa bir televizyon tartışmasına tanık olacak.
Tunus, seçim yapıyor

Girişimin sözcüsü Mebruka Hazir, “Seçim tartışmaları, seçmenlerin adaylarını ve programlarını tanıması için bir fırsattır. Aynı zamanda, adayın program ve siyasi vizyonunu sunması için de bir fırsattır” ifadelerini kullandı.

Hazir, “Tunus seçimini yapıyor” başlığını taşıyan münazaranın, Görsel ve İşitsel İletişim Yüksek Heyeti himayesinde, özel, kamu televizyon kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla birleşik bir ulusal program olduğunu ifade etti. Sözcü, seçimlerin birinci ve ikinci turunda Kartaca yolundaki yarışta çok sayıda aday olduğu göz önüne alındığında münazaranın, seçim programlarına dayalı seçimlerde seçmene yardımcı olmayı hedeflediğini söyledi.

Görsel ve İşitsel İletişim Yüksek Heyeti üyesi Hişam es-Senusi ise yaptığı açıklamada, “Adaylar arasında tartışmalar düzenlemek, kesin ve belirli koşullara bağlı bir meseledir” ifadelerini kullandı. Senusi, münazaranın ayrıca soruların ve cevapların zamanlanması gerekliliğinin yanı sıra farklı adaylar arasında adalet ve tarafsızlık gibi ilkelere dayandığını belirtti. Tunus televizyonları aracılığıyla yayınlanacak olan münazarada, konuşmacıların birbirleriyle doğrudan tartışmaya girmesi ise yasak.
Demokratik alıştırma

Tunus Üniversitesi’nde bilgi ve iletişim profesörü ve araştırmacı Sadık el-Hammami, münazaranın Tunus’ta daha önce tanık olunmayan yeni bir demokratik uygulama olduğunu belirterek, “Bir aday, 2014 seçimlerinde bu yolu terk etmişti” dedi.

Prof. Dr. Hammami, “Açık oturum, bazı adayların puan kazandığı veya puan kaybettiği bir alıştırma, iletişim yeteneklerini test etmek için sembolik bir düello olacak” ifadelerini kullandı.

Sadık el-Hammami, “Kazananın, kendini tutarak, analiz ederek ve karşılaştırarak halkı ikna etme kabiliyeti de olacak” dedi.

Prof. Hammami, ancak medyanın münazaraya gösterdiği ilginin yeterli olmadığına dikkati çekerek, “Kampanyalara ve seçim vaatlerine de odaklanması gerekiyor. Vatandaşlara görüşlerini ifade edebilecekleri bir alan sunmalıyız” şeklinde konuştu.
98 kişi adaylık başvurusunda bulundu

Seçimleri yöneten Yüksek Seçim Komisyonu (YSK) şu ana kadar çoğu bağımsız 98 kişinin adaylık başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Adaylar arasında Başbakan Yusuf Şahid, Savunma Bakanı Abdulkerim ez-Zubeydi, eski Cumhurbaşkanı Munsif Merzuk, Nahda Hareketinin adayı Meclis Başkan Yardımcısı Abdulfettah Moro, medya patronu Nebil el-Karvi, anayasa profesörü Kays Said, Tunus Projesi Hareketi lideri Muhsin Merzuk, eski başbakanlar Hammad Cibali ve Mehdi Cuma öne çıkıyor.
Nihai aday listeleri 30 Ağustos’ta

Şarku’l Avsat’ın Indepenent Arabia kaynaklı haberine göre, Tunus yasalarına göre, bir kişinin cumhurbaşkanlığına aday olabilmesi için en az 10 milletvekili, yerel meclislerinden 40 başkan veya 10 bin seçmenin imzasını alması gerekiyor.

YSK'nın başvuruları inceledikten sonra nihai aday listelerini 30 Ağustos'ta açıklaması gerekiyor.

Tunus'ta halkoyuyla gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde propaganda dönemi 2-13 Eylül tarihlerinde yapılacak.

Birinci turda adaylardan hiç birinin yüzde 50'yi geçememesi halinde ikinci tur seçimlerin en geç 3 Kasım'da düzenlenmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı seçiminin hemen ardından Tunuslular 6 Ekim'de bu kez parlamento seçimleri için sandık başına gidecek.


Editörün Seçimi

Multimedya