UNHCR: Mülteci çocukların yarısı eğitim alamıyor

UNHCR: Mülteci çocukların yarısı eğitim alamıyor

Cuma, 30 Ağustos, 2019 - 14:30
Rakka’daki savaştan ülkenin doğusundaki Ayn İsa kasabasındaki mülteci kampına kaçan Suriyeli aileler (AP)
Londra/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), ‘Mültecilerin Eğitim Krizi’ başlıklı raporunda dünya genelindeki 7 milyon 100 bin mülteci çocuğun yalnızca 3 milyon 700 bininin eğitim alabildiğini açıkladı.

Söz konusu raporda, mültecilerin eğitime erişimini sağlamanın çok önemli olduğu vurgulanırken, eğitim almaları halinde bu çocukların becerilerinin gelişeceği, kendilerine güvenlerinin artacağı böylelikle küresel ekonomik büyümeye ve barışa etkin bir şekilde katkıda bulunacaklarına dikkat çekildi.

Mülteci çocukların önündeki engellerin yaşları büyüdükçe arttığına vurgu yapılan raporda, çocuk mültecilerin yüzde 63’ünün ilkokula gittiği ifade edilirken, dünya genelinde ilkokul sonrası eğitimlerine devam eden çocukların oranının yüzde 84 olduğu ancak çocuk mültecilerin arasında bu oranın yüzde 24'te olduğu bilgisi verildi.

Yüksekokul veya üniversitede durumun daha kötüleştiğini ortaya koyan rapora göre mültecilerin yalnızca yüzde 3’ü bu seviyede eğitim alabiliyor.

Mülteci kız çocuklarının içinde bulunduğu durumun daha üzücü olduğuna değinen raporda, tüm seviyelerde eğitim görmek üzere kayıt olma olasılıklarının erkek akranlarına kıyasla daha düşük olduğu kaydedildi.

Raporda, milyonlarca mültecinin okula gitmesini engelleyen koşullar ve uluslararası toplumun sağlayabileceği çözümler de yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya