Iraklı vekil: Haşdi Şabi'ye yönelik saldırıların arkasında İsrail olduğu kanıtlandı

Iraklı vekil: Haşdi Şabi'ye yönelik saldırıların arkasında İsrail olduğu kanıtlandı

Cumartesi, 31 Ağustos, 2019 - 06:45
Fetih Koalisyonu Sözcüsü Ahmed el-Esedi (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Iraklı Milletvekili Ahmed el-Esedi, hükümetin yürüttüğü soruşturmalar kapsamında Haşdi Şabi’ye yönelik bazı saldırıların arkasında İsrail olduğunun kanıtlandığını açıkladı.

AFP’nin haberine göre, Fetih Koalisyonu Sözcüsü ve Milletvekili Ahmed el-Esedi, önceki gün Bağdat’taki ofisinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Esedi, yaptığı açıklamada, hükümetin yürüttüğü soruşturmalarda, İsrail’in saldırılarda rol aldığını gösteren delillere ulaştığını söyledi.

2014’te kurulan ve İran destekli grupların yer aldığı Haşdi Şabi, geçtiğimiz haftalarda üslerine düzenlenen saldırılardan ABD ve İsrail’i sorumlu tutmuştu. Ancak Irak hükümeti şimdiye kadar herhangi tarafı doğrudan suçlayan bir açıklamada bulunmadı.

Esedi, “Bazı hükümet soruşturmaları, bu eylemlerin bazılarının failinin İsrail olduğunu belirledi” diye konuştu.

Esedi açıklamasının devamında, hükümetin saldırıları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) taşımak için yeterli kanıt ve belgeleri hazırlamaya çalıştığını belirtti
ABD ve İsrail’in Haşdi Şabi endişesi

AFP’ye göre, ABD ve İsrail, Haşdi Şabi gruplarının, düşmanları İran’ın bir uzantısı olmasından ve Tahran tarafından İsrail’e uzanabilecek güdümlü füzelerle donatılmasından endişe ediyor.

Eylül ayı ortasından bu yana Haşdi Şabi’ye ait 5 mühimmat deposunda saldırı sonucu olduğu düşünülen patlamalar meydana geldi. Haşdi Şabi daha önce iki kez üsleri üzerinde uçan iki İHA’ya (insansız hava aracı) ateş açıldığını duyurmuştu.

Haşdi Şabi yöneticileri önceki açıklamalarında saldırılardan ABD’yi sorumlu tutarken, bağlı gruplar ise İsrail’i suçladı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise saldırılarda rolü olduğu iddialarını yalanlamış ve hükümetin başlattığı soruşturmalara destek açıklamasında bulunmuştu. Tel Aviv yönetimi de hakkındaki suçlamaları ne kabul etti ne de reddetti.

ABD’nin bu saldırılarda yer alıp almadığının halen netlik kazanmadığını söyleyen Esedi, “ABD destekli İsrail uçakları mı? Suçlayamayız. ABD (soruşturmalar için) yeşil ışık yakmadı mı? Suçlayamayız” ifadelerini kullandı.

Esedi ayrıca, ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi sonrasında Tahran-Washington hattında tırmanan gerilim nedeniyle Haşdi Şabi’nin üslerini hedef alacak saldırılar beklediğini vurguladı.

ABD daha önce Irak, Lübnan ve Filistin’de, Tahranla bağlantısı bulunduğundan şüphelenilen kurum ve kuruluşların yanı sıra İran’da enerji ve finans sektörleri ile üst düzey devlet yetkililerini yaptırım listesine almıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya