Venezuela'daki 'gölge hükümet' Maduro'ya baskıyı arttıracak

Venezuela'daki 'gölge hükümet' Maduro'ya baskıyı arttıracak

Pazartesi, 2 Eylül, 2019 - 13:15
Madrid/Şevki er-Reys

Nobel ödüllü yazar ve analist Mario Vargas Llosa, sosyalizmin 21. yüzyılda Venezuela’da yaptığının modern insanlık tarihinin en kötü felaketlerinden biri olduğunu söylerken, muhalif lider Juan Guaido ise rejim üzerindeki baskılarını artıracaklarını ifade etti.

Latin Amerika ve İspanya’da çıkan gazetelerde yayınlanan makaleleri ile uluslararası topluma seslenen Llosa, insani felaket kontrolden çıkmadan ve bölgedeki birçok ülkeyi etkilemeden Venezuela krizinin mümkün olduğu kadar çabuk çözülmesi gerektiğini belirtti.

Rusya ve Çin’in Devlet Başkanı Nikolas Maduro’ya destek vermesini de şiddetle eleştiren Llosa, ABD’ye, son zamanlarda bazı isimlerle telefon görüşmelerinde bulunarak rejime karşı yaptığı açılımdan geri adım atma çağrısında bulundu. Ayrıca Karakas’a uygulanan politik baskıların şiddetini ve Juan Guaido tarafından yönetilen muhalefete verilen desteğin arttırılmasını talep etti.

Guaido ise rejime karşı yürüttüğü politik mücadeleyi tırmandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ‘gölge hükümete’ üst düzey atamaların yapıldığını bildiren Guaido, kendisini ülkenin Geçici Devlet Başkanı olarak tanıyan ülkeleri, ilişkilerini Maduro hükümeti yerine bu ‘yönetim birimi’ ile yürütmeye çağırdı.

Juan Guaido, başkentte gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Bu adımın temel amacı, karmaşık insani durumla ilgilenmek, iktidarın gasp edilişine son vermek, geçişe ve yaklaşmakta olan seçimlere hazırlanmak için rejim üzerindeki baskıyı arttırmaktır. Ayrıca bu yılın başından bu yana edindiğimiz gücü bu yılın başlarında etkinleştirmeye ve başlamak üzere olan bir sonraki aşamaya hazırlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Guaido tarafından açıklanan bakanlara benzer yetkilere sahip olan ‘baş müzakereciler’ şeklindeki bu görevlendirmeler, Guaido’nun politik vaftiz babası Leopoldo López’in denetimi altında gerçekleştirildi. Lopez geçtiğimiz 30 Nisan’da gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin ardından ev hapsine mahkûm edilmişti. Venezuelalı muhalif bu tarihten beri sığındığı İspanya’nın Karakas Büyükelçiliği’nde bulunuyor. Guaido, Lopez’in görevinin, baş müzakerecilerin dışişleri, ekonomi, varlık yönetimi, insani yardım ve insan hukuku konusundaki faaliyetlerini denetlemek olduğunu söyledi. Muhalif lider gerçekleştirdiği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı İnsan Hakları Komisyonu’nun hazırladığı ve bu hafta yayınlanması beklenen rapora işarette bulunarak, raporun rejim tarafından yapılan baskı ve işkencelerin hangi boyutta olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Elde edilen bilgilere göre Juan Guaido tarafından açıklanan önemli görevlendirmelerden biri de sürgündeki milletvekili Julio Borges’in, Dış İlişkiler Müzakerecisi olarak atanması oldu. Borges, ayrıca rejime benzeri görülmemiş şekilde mali ve diplomatik baskılarda bulunmak, büyükelçiler ve diplomatik misyon üyeleri ile faaliyetleri koordine etmek ve göçmenlerle ilgilenmekle görevlendirildi. Guaido ayrıca önümüzdeki günlerde komşu ülkelerdeki Venezuela büyükelçiliklerine özel askeri görevliler atayacağını bildirdi.

Guaido daha önce ABD ve Venezuela krizini çözmek için oluşturulan Lima Grubu ülkelerine büyükelçi atamalarında bulunmuştu. Washington yönetimi, rejime uygulanan yaptırım paketi ile boyun eğdirdiğini, ABD’deki fonların Geçici Devlet Başkanı Guaido tarafından ataması yapılan kişilere devredildiğini açıklamıştı. Atanan tüm kişilerin şu anda ülke dışında yaşadıkları biliniyor. Bu kişiler, daha önce Meclis Başkan Vekili Edgar Zambrano ve Guaido’nun siyasi danışmanı Roberto Marero'yu tutuklayan rejim tarafından kovuşturulmayı önlemek için yetkilerini uzaktan kullanacak.

Diğer taraftan Maduro rejimi, Kuzey Kore, Küba, Rusya, Çin, Türkiye, İran ve Suriye rejimi gibi sınırlı sayıda müttefikle bağları güçlendirmeyi amaçlayan bir elçiliğin açıldığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya