Sudan'da sel felaketinin bilançosu: 78 ölü ve 109 yaralı

Sudan'da sel felaketinin bilançosu: 78 ölü ve 109 yaralı

Salı, 3 Eylül, 2019 - 08:30
Sudan'a tıbbi ve barınak malzemeleri taşıyan Suudi kargo uçağı (SPA)
Hartum/Muhammed Emin Yasin-Riyad/ Şarku’l Avsat

Sudan’ın 14 eyaletini vuran sel felaketinde 78 kişi hayatını kaybederken, 109 kişi de yaralandı.

Sel felaketleri, hastaneler ve okullar başta olmak üzere temel hizmet kurumları ile özel ve kamu mallarının ciddi hasarlar almasına sebep oldu. Yetkililer, devam eden sel ve yağışların yol açtığı hasarları azaltmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Suudi Arabistan tarafından dün yapılan açıklamada, gerek tıbbi malzemeler gerekse de barınak malzemeleri ulaştırmak için Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) tarafından bu çerçevede yardım malzemeleri taşıyan iki uçağın Sudan'a gönderildiği belirtildi.

KSRelief Genel Direktörü Dr. Abdullah Rabia, “Sudanlı kardeşlerimize acil bir şekilde yardım sunulması amacıyla Suudi liderliğinin direktifleri doğrultusunda yardım köprüsü kuruldu. Hartum, Beyaz Nil ve Nil Nehri eyaletlerine bin çadır, 6 bin battaniye ve 2 bin kilim gönderildi. Ayrıca 5 ton tıbbi malzemenin yanı sıra bin 500 adet gıda kolisi gönderildi. Bütün bunlar Suudi Arabistan’ın dünya genelinde muhtaç olan kimselere yardım sağlama konusunda önemli bir rol oynadığını gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Suudi yardımları, Sudan’ın bir dizi şehrini vuran sel felaketinin ardından geldi. Özellikle başkent Hartum, yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen bölgeler arasında yer alıyor. İnsani Yardım Komiserliği’nin aktardığı ilk istatistiklere göre sel nedeniyle 78 kişi hayatını kaybetti ve 109 kişi yaralandı. Fakat ulaşım zorluğundan dolayı pek çok bölgeye ulaşılamaması sebebiyle kurbanların sayısının tespit edilenden çok daha fazla olduğunu düşünülüyor.

Beyaz Nil Eyaleti yönetimi, yetkililere ve bölgesel ve uluslararası insani yardım kuruluşlarına, acil müdahale çağrısı yaptı. Sağanak yağışlar ve sellerden dolayı Hartum’un Vad Remli bölgesinden yaklaşık 32 bin kişi bölgeyi terk etmek zorunda bıraktı.

Yaşanan sel felaketi dolayısıyla meydana gelen zararların telafi edilmesi Egemenlik Konseyi ve başbakanın öncelikleri arasında yer aldı. Felaketten etkilenen eyaletlerin takibi ve yardımlar için bir acil durum komitesi kuruldu. Egemenlik Konseyi, ülkeyi ‘felaket bölgesi ilan etme’ aşamasına gelinmediğini düşünüyor.

İnsani Yardım Komiseri Yardımcısı Muhammed Fadlallah Siracuddin, ülkedeki durumla ilgili yaptığı son açıklamada, yaşanan felaketten 35 bin 239 ailenin ve 340 bin vatandaşın etkilendiğini bildirdi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Süleyman Abdulcebbar, 65 idari bölgenin yanı sıra yaklaşık 257 köy ve mahallenin sel felaketinden etkilendiğini açıkladı. Ayrıca 22 bin 676 evin tamamen yıkıldığını, 13 bin 74 evin kısmi hasar gördüğünü, yaklaşık 8 bin 780 tuvaletin çöktüğünü, 3 bin 636 hayvanın telef olduğunu ve 150 kamu kurumunun etkilendiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya