Japonya, Hürmüz ve Babu'l Mendeb'e bağımsız savunma kuvvetleri göndermeyi düşünüyor

Japonya, Hürmüz ve Babu'l Mendeb'e bağımsız savunma kuvvetleri göndermeyi düşünüyor

Salı, 3 Eylül, 2019 - 11:45
Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, Tokyo’daki bir basın toplantısında konuşurken (Reuters)
Tokyo/Şarku'l Avsat

Tokyo’dan yapılan açıklamada, Ortadoğu’daki suyollarından geçen ticari gemileri koruma konusunda Japonya’nın ABD tarafından oluşturulacak olan Körfez’deki güvenlik bloğuna katılmayacağı belirtildi.

Japonya’da yayınlanan Yomiuri gazetesinin bugünkü haberine göre, Japonya’nın ABD tarafından oluşturulacak olan Körfez’deki güvenlik bloğuna katılmayacağı, bunun yerine Tokyo’nun ordusunu bölgeye bağımsız olarak konuşlandırma üzerinde çalışacağı aktarıldı.

Reuters’in haberine göre ABD, Japonya'nın en önemli müttefiki olmasına rağmen, Tokyo, İran'la ekonomik bağlarını güçlendirdi. Japon şirketler, ABD yaptırımları onları diğer tedarikçilere yönelmeye zorlayana kadar, İran petrolünün başlıca müşterilerindendi.

Yomiuri gazetesinde bugün yayınlanan haberde, isimlerini açıklamak istemeyen hükümet yetkilileri, Japonya’nın, Hürmüz ve Babu’l Mendeb Boğazları etrafında bilgi toplama göreviyle kendi deniz savunma kuvvetlerini bölgeye göndermeyi planladığını bildirdi.

Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, basın açıklaması sırasında iddialar hakkında böyle bir adımın söz konusu olmadığını söyledi. Ancak hükümetin Japon gemilerinin güvenliğini sağlamayı düşündüğü belirli önlemler üzerinde çalıştığını söyledi.

Suga, Ortadoğu'da Japon gemilerinin seyrüsefer güvenliğini sağlayacak etkili adımlar ile ilgili olarak, “Konuyu ham petrol tedariklerinin istikrarı ve Japonya'nın ABD ve İran ile ilişkileri de dâhil olmak üzere çeşitli açılardan incelemeyi tercih ediyoruz. Konuyu incelerken, Ortadoğu'daki gerilimi azaltma ve durumu istikrara kavuşturma yönündeki diplomatik çabalarımızı sürdürme prensibimizi korumaya özen gösteriyoruz” dedi.

Gazeteye göre Japon hükümetinin bu ay gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’ndan sonra kesin bir karar vermesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya