Japonya, ABD'nin liderlik ettiği Körfez'deki deniz ittifakına katılmayacak

Japonya, ABD'nin liderlik ettiği Körfez'deki deniz ittifakına katılmayacak

Çarşamba, 4 Eylül, 2019 - 13:15
Londra/Şarku’l Avsat

Tokyo’dan yapılan açıklamada, Ortadoğu’daki suyollarından geçen ticari gemileri koruma konusunda Japonya’nın ABD tarafından oluşturulacak Körfez’deki güvenlik bloğuna katılmayacağı belirtildi.

Yomiuri gazetesinin diplomatik kaynaklardan edindiği dünkü haberine göre, Japonya’nın, Hürmüz ve Babu’l Mendeb Boğazları etrafında bilgi toplama göreviyle kendi deniz savunma kuvvetlerini bölgeye göndermeyi planladığı bildirildi. Haberde, İran’ın kabul etmesi halinde Japonya’nın Hürmüz Boğazı’nda Savunma Kuvvetleri ile tatbikat yapabileceği de aktarıldı.

Reuters haber ajansına göre, Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, basın toplantısı sırasında iddialar hakkında böyle bir adımın söz konusu olmadığını söyledi. Ancak hükümetin Japon gemilerinin güvenliğini sağlamayı düşündüğünü ve belirli önlemler üzerinde çalıştığını söyledi. Suga, Ortadoğu'da Japon gemilerinin seyrüsefer güvenliğini sağlayacak etkili adımlar ile ilgili olarak, “Konuyu ham petrol tedariklerinin istikrarı ve Japonya'nın ABD ve İran ile ilişkileri de dâhil olmak üzere çeşitli açılardan incelemeyi tercih ediyoruz. Konuyu incelerken, Ortadoğu'daki gerilimi azaltma ve durumu istikrara kavuşturma yönündeki diplomatik çabalarımızı sürdürme prensibimizi korumaya özen gösteriyoruz” dedi.

Gazetenin haberine göre, Japon hükümetinin bu ay gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan sonra kesin bir karar vermesi bekleniyor. Sekreter açıklamasında ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) sırasında Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin toplantı yapabilmesi için hazırlıkların sürdüğünü belirtti.

Japonya, ABD’nin en önemli müttefiki olmasına rağmen, İran'la ekonomik bağlarını güçlendirmeye devam ediyor. Japon şirketler, ABD yaptırımları onları diğer tedarikçilere yönelmeye zorlayana kadar, İran petrolünün başlıca müşterilerindendi. 


Editörün Seçimi

Multimedya