Hizbul Mücahidin'in uyarıları nedeniyle Keşmir'den göç başladı

Hizbul Mücahidin'in uyarıları nedeniyle Keşmir'den göç başladı

Çarşamba, 4 Eylül, 2019 - 12:15
Keşmir’de Hint Polisi bir arabayı teftiş ederken (AFP)
Yeni Delhi/Berakerti Gubeta

Hindistan hükümeti’nin Müslümanların çoğunlukta olduğu Cammu Keşmir’in özel anayasal statüsünü kaldırılmasından sonra, Hizbul Mücahidin örgütü Keşmirli olmayanları bölgeyi terk etmeleri konusunda uyardı.

Seyyid Selahiddin'in liderliğini yaptığı örgüt, Keşmir’in güneyinde Keşmirli olmayan kişilerin yaşadıkları evleri ve çalıştıkları iş yerlerini boşaltarak bölgeden ayrılmaları konusunda uyarı bulunan afiş ve broşürler dağıttı. Selahaddin örgütü Pakistan'dan yönetiyor.

Hindistan hükümetinin Hindistan Anayasası'nın 370. maddesini iptal etme kararı, bölge vatandaşlarına bazı özel haklar ve ayrıcalıklar sağlayan ve devleti iki federal bölgeye ayıran Müslümanların çoğunlukta olduğu Cammu Keşmir’in inkarına yol açtı.

Bu bağlamda dikkat çekici olan, bu yerlerin birçoğu aslen Keşmirli olmayan fakat çalışmak için bölge dışından buraya gelen Müslümanların elindeydi.

Halka bölge dışından gelen yabancılara emlak verilmemesi ve kiralanmaması konusunda da uyarılarda bulunuldu.

Bölgenin özel statüsünün kaldırılmasıyla birlikte binlerce vasıflı ve yarı vasıflı işçi, mülk sahiplerinin aldığı uyarılarının ardından evlerini boşaltmaya başladı.

Bir inşaat mühendisi olan Israr Ali, şiddet tehdidinin doruk noktasına ulaştığı bir zamanda kendisinden istenen yabancıların evlerini boşaltmaları talebini yerine getirmedi. Ali, “vicdanım buna el vermiyor. Biz Keşmir dışından gelen yabancılara her zaman iyi davrandık. En kötü şiddet zamanlarında bile onları sıkıştırmadık” dedi.

Ancak Beşir Han gibi bölgedeki bazı toprak ağaları, Hindistan Hükümetinin aldığı kararla bölgedeki Müslüman çoğunluğun demografik yapısını değiştirme korkusuyla bu emirleri gönüllü olarak uyguluyor. Özel statü, yerleşik olmayan kişilerin sürekli ikamet etme veya Keşmir'de arazi satın alma ve sahiplenme hakkını yasaklıyor.

Hindistan'ın Bihar eyaletinde yaşayan Atish Kuvmar, Keşmir'de on yıldan fazla bir süredir çalışıyor. O, 2016 yılında şiddet olaylarının doruk noktasına ulaştığında bile bölgeden ayrılmayı düşünmedi. Ancak o da Hindistan hükümetinin anayasanın 370 maddeyi iptalinin ardından bölgeden ayrılanlar arasında yer aldı. Kuvmar, Keşmir’den ayrılmak üzere otobüse binerken “bu şartlar altında çalışamayız. Çok endişeliyiz” diyor.

Keşmir'in farklı bölgelerinde çalışan vasıflı ve yarı vasıflı işçilerin en az% 80'i yerel olmayan vatandaşlardan oluşuyor. Keşmir’e her yıl farklı bölgelerden yarım milyon işçi çalışmak üzere geliyor. Onlar içinde hem Müslümanlar hem de gayri müslimler bulunuyor. Onlardan bazıları çetin kış şartları nedeniyle Keşmir’den ayrılırken bazıları yıl boyunca burada kalıyor. Bölgede çalışmalar özellikle Hizbul Mücahidin örgütü’nün uyarılarından sonra çok sayıda işçi ayrıldığından durdu.

Stratejistlere göre, örgütün bu manevrası, öncelikle dini ve mezhepsel şiddeti arttırarak Keşmir'de aşırı endişe ve huzursuzluk ortamı oluşturmayı amaçlıyor.

Pakistan kontrolündeki Azad Cammu Keşmir Başkanı Serdar Mesud Han ise "Uluslararası kamuoyunun iki nükleer güç (Pakistan ve Hindistan) arasındaki gerilime sessiz kalması ve aldırmamasının sonuçları sadece Pakistan ve Keşmir için değil tüm dünya için zarar verici olacaktır" dedi.

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini 5 Ağustos'ta iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış, Cammu Keşmir'i iki birlik toprağına ayırmıştı.

İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Seçim kampanyası döneminde yaptığı konuşmalarda Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılacağına dair söz veren Narendra Modi liderliğindeki milliyetçi Hindistan Halk Partisi hükümeti, bağımsızlık sonrası bölgeye tanınan otonom yapıyı verdiği kararla ortadan kaldırmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya