Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM: Dorian Kasırgası sebebiyle 70 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı var

BM: Dorian Kasırgası sebebiyle 70 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı var

Perşembe, 5 Eylül, 2019 - 07:15
Dorian Kasırgası’ının parçaladığı bir uçak. (Reuters)
New York/Şarku’l Avsat

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock dün, Bahamalar’ı vuran Dorian Kasırgası’nın sebep olduğu felakete dair açıklamalarda bulundu. Lowcock, yaklaşık 70 milyon insanın acil yiyecek, su, çadır ve ilaç yardımına ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Lowcock, Bahamalar’ın başkenti Nassau’dan gelen gazetecilere yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler’in felaketzedelere yardım sağlamak için acil durum bütçesinden 1 milyon dolar gönderdiğini belirtti.

Dorian Kasırgası, Bahamalar’da ciddi bir tahribata yol açtı. En az 7 kişinin ölümüne sebep olan kasırga nedeniyle insani kriz alarmı verildi.

Büyük Abaco Adası’nda çekilen görüntüler mahalleleri su bastığını, teknelerin devrildiğini binaların çoğunluğunda oluşan tahribatı gözler önüne serdi.

Dorian Kasırgası’nın şiddeti kategori 2’ye düşerken salı günü etkisi altına aldığı bölge genişledi ve hızı arttı. Meteorologlar kasırganın bir milyondan fazla insanın tahliye edilmesi talimatı verilen Florida’nın doğu sahiline yaklaşacağı uyarısında bulundu.

Büyük Abaco ve Grand Bahama adalarında acil durum hatları da dahil telefonların bozulmasıyla halk, sosyal medya platformlarında kayıp yakınlarının listelerini paylaştı.

Miami merkezli Ulusal Kasırga Merkezi, fırtına nedeniyle oluşan dalgaların normal seviyelerin üstünde, 3.7 ila 5.5 metre arasında değiştiğini belirtti.

Merkez tarafından yayınlanan raporda Dorian Kasırgası’nın saatte 175 km hızla kuzeybatıya doğru hareket ettiği, Cape Canaveral ve Florida’ya 170 km uzaklıkta olduğu kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya