Canan Kaftancıoğlu davasında karar: 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası

Canan Kaftancıoğlu davasında karar: 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası

Cuma, 6 Eylül, 2019 - 13:00
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu (AFP)
İstanbul/İHA

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı dava karara bağlandı.

Kaftancıoğlu, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘Silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ gibi 5 ayrı suçtan 9 yıl 8 ay 20 gün hapse çarptırıldı.

Öte yandan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) görülen davada terör örgütü propagandası yapma suçlamasıyla yargılanan ‘Barış İmzacısı’ akademisyen Özlem Şendeniz beraat etti.

Temmuz 2019’da 10 akademisyenin başvurusunun ardından, Anayasa Mahkemesi (AYM), akademisyenlerin yargılanmalarında hak ihlali olduğuna hükmetmişti.

Bu kararın ardından ilk duruşmalar dün görülmüş ve  savcı, AYM kararı sonrasında yeniden mütalaa hazırlamak için süre istemişti.

Şendeniz, AYM'nin 'ihlal' kararından sonra yapılan ilk duruşmada beraat etti.

AFP’de yer alan habere göre bu karar söz konusu dilekçeye imza atan yüzlerce akademisyenin lehine emsal teşkil edebilir.
‘Barış Akademisyenleri’ isimli grup, resmi Twitter hesapları üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Bugün 30. ACM’de görülen tek duruşmamızda karar açıklandı: Hocamız beraat etti.  Bu karar duruşmalarımızda çıkan ilk beraat kararı.”

Bianet sitesinde yer alan habere göre Iğdır Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Özlem Şendeniz, Ocak 2016’da 2 bin 212 akademisyen ile birlikte Güneydoğu’da yapılan askeri operasyonu eleştiren bir bildiriye imza atmıştı. Yaklaşık 200 kişi, ‘terör propagandası yapma’ suçundan yargılandı ve 15 ay ila 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı. Yüzlerce kişi daha aynı davada yargılanmayı bekliyor.

Aynı haberde, AYM Genel Kurulu’nun, 26 Temmuz 2019'da 10 akademisyenin bireysel başvurularıyla görüştüğü dosya üzerinden ‘hak ihlali’ kararı verdiği bilgisi yer alırken, AYM’nin, başvuranlara 9 bin lira tazminat ödenmesine, ihlalin ortadan kaldırılmasına ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine hükmettiği de aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya