Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pakistan, Hindistan Cumhurbaşkanı’nın uçağına hava sahasını kapattı

Pakistan, Hindistan Cumhurbaşkanı’nın uçağına hava sahasını kapattı

Cumartesi, 7 Eylül, 2019 - 12:45
Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind (Arşiv-AFP)
İslamabad/Şarku’l Avsat

İslamabad tarafından bugün yapılan açıklamada, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind’in uçağının Pakistan hava sahasına girmesine izin verilmediği belirtildi.

Alınan bu karar, iki nükleer silaha sahip olan komşu ülkeler arasındaki ihtilaflı bölge Keşmir ile ilgili gerginliğin artmasına sebep oldu.

AFP’ye göre, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Hindistan Cumhurbaşkanı’nın İzlanda’ya seyahat etmek için Pakistan’ın hava sahasını kullanmayı istediği ancak buna izin vermediklerini belirterek, alınan bu kararın Hindistan’ın Keşmir adımı sonrası gerçekleştiğini söyledi.

Pakistan tarafından atılan bu adımın, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Müslüman çoğunluğun bulunduğu Cammu Keşmir’in özerklik statüsünü kaldırma kararından kaynaklı olduğu ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya