Sudan heyeti, silahlı gruplarla müzakerelere başlamak için Juba’ya gidiyor

Sudan heyeti, silahlı gruplarla müzakerelere başlamak için Juba’ya gidiyor

Pazartesi, 9 Eylül, 2019 - 14:15
Londra/Mustafa Seri

Sudanlı bir heyetin bugün, Devrimci Cephe ve Abdulaziz el-Hulu liderliğindeki Sudan Halkının Kurtuluş Hareketi (SPLM-N) ile Güney Kordofan, Mavi Nil ve Marfur meselelerini görüşmek için Juba’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Sudan Başbakanı Abdullah Hamdok’un önümüzdeki Cuma günü Güney Sudan’a ziyaret gerçekleştirerek, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ile silahlı gruplarla müzakere konusunu ele almayı planlıyor.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Güvenlik Danışmanı Tut Qalwak, geçiş hükümeti ile silahlı muhalif gruplar arasındaki müzakerelerin başlatılması için Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit adına Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah Burhan’a mektup gönderdi. Görüşmelere Körfez ülkeleri ve Sudan’ın komşu ülkelerinin de katılması bekleniyor.

Sudan Başbakanı Özel Temsilcisi Dr. Eş-Şefia Hazır, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, Devrimci Cephe liderleri, SPLM-N başkanlarından Abdulaziz el-Hulu ile görüşmelerde bulunmak için Juba’ya ulaştı. Silahlı gruplar, Egemenlik Konseyi’nden bir heyetin görüşmeler için Juba’ya geleceğini söyledi.

Egemenlik Konseyi üyelerinden Şemseddin Kebaşi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Sudan hükümetinin, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ile gerçekleşecek müzakerelerin başarılı olmasını istediğini belirterek, Sudan müzakere heyetinin Devrimci Cephe ve Abdulaziz el-Hulu liderliğindeki SPLM-N ile müzakere etmek için bugün Juba’ya gideceğini söyledi.

Öte yandan Sudan Başbakanı Hamdok önceki gün Güney Sudan Cumhurbaşkanı’nın danışmanı ile yaptığı görüşmeden Devrimci Cephe ve SPLM-N ile görüşmenin eski Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in devrilmesi ile ülkede meydana gelen değişim sürecinin bir parçası olduğunu belirterek, Güney Sudan hükümetine çabalarından dolayı teşekkür etti. Hamdok ayrıca, kapsamlı bir barış anlaşmasına ulaşmak için silahlı hareketler ile diyaloga girilmesi gerektiğini söyledi.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı tarafından geçtiğimiz Perşembe günü kurulan beş aracılık komitesine başkanlık eden Tut Qalwak, ülkesinin Sudanlı taraflar arasında müzakerelerin başarılı olması için tüm hazırlık ve düzenlemelerini tamamladığını belirterek, Güney Sudan’ın istikrarının Sudan’ın istikrarı ile bağlantılı olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Devrimci Cephe Koalisyonu Başkanı İdris Yahya, Koalisyon’un barış müzakerelerine katılmak için bugün Juba’da gideceğini ve burada, Egemenlik Konseyi ve geçiş hükümetinden bir heyetle görüşeceğini belirtilerek, Devrimci Cephe liderlerinin toplantıda Sudan krizini ela almak ve kapsamlı barışa ulaşmak için çalışacağını ifade etti. Egemenlik Konseyi tarafından oluşturulan heyetin ilk toplantısı Yasir el-Ata, Dr. Sıddık Tavır ve Muhammed Hasan et-Teayişi’nin gözetiminde geçtiğimiz günlerde yapılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya