Mısır: Sudan ile ikili ilişkileri güçlendirmeye ve Hartum’a desteğe hazırız

Mısır: Sudan ile ikili ilişkileri güçlendirmeye ve Hartum’a desteğe hazırız

Salı, 10 Eylül, 2019 - 09:00
Sudan Dışişleri Bakanı ile Mısırlı mevkidaşı arasına gerçekleşen görüşmelerden bir kare (EPA)
Hartum/Ahmed Yunus

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ülkesinin Sudan ile olan tarihi ilişkilerini güçlendirmeye istekli olduğunu ve hem ikili hem de bölgesel ve uluslararası platformlar aracılığıyla Sudan’a her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını söyledi. Şukri, Sudan hükümetinin kurulmasından sonra Hartum'a yaptığı ilk ziyarette, ülkede yaşanan son gelişmelerle birlikte Sudan'ın ABD'nin terörü finanse eden devletler listesinden çıkarılması için çalışacaklarını dile getirdi.

Sudan’daki geçiş hükümetinin ilk çalışma gününde Hartum’da Sudan ile Mısır arasında gerçekleştirilen ortak görüşmelere tanık olundu. Görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve Mısır’ın Sudan’a yönelik desteği ele alındı. Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’yi kabul etti. Ayrıca Başbakan Abdullah Hamduk ve Sudan Dışişleri Bakanı Esma Muhammed Abdullah, Mısırlı bakan ile ikili görüşmelerde bulundu.

Şukri, Sudan Dışişleri Bakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Egemenlik Konseyi Başkanı el-Burhan, Başbakan Hamduk ve Sudan Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmelerde, Sudan'ın terörü finanse eden devletler listesinden çıkarılması meselesini ele aldıklarını açıkladı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Mısır'ın uluslararası, Afrika ve Arap ortaklarıyla yaptığı görüşmeler ve istişarelerde ağırlığı Sudan tarafına verdiğini belirterek, “Bütün bu toplantılarda, Sudan'ın bu listeden çıkarılması çağrısında bulundu. Ayrıca ülkede istikrarın temin edilmesi için daha fazla destek olunması gerektiğini söyledi” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Şukri, bu hedefe ulaşmak ve Sudan'ın terörü finanse eden devletler listesinden çıkarılması için Sudan hükümetiyle koordineli olarak çalışmaların sürdürüleceğini taahhüt etti.

Sudan hükümetini ve halkını, geçiş hükümetinin kurulması ve devlet kurumlarında istikrarı sağladıkları için tebrik eden Şukri, Sudan'daki olayların başlamasından bu yana Sudan halkının iradesine saygı duyduklarını, desteklediklerini ve tüm taraflara ayı mesafede durduklarını belirtti. Ayrıca Sudan’ın demokratikleşme sürecini ilerletmesi ve ülkedeki temel ve acil ihtiyaçların karşılanması için bölgesel ve uluslararası ortaklarla koordineli bir şekilde hareket edileceğini taahhüt etti. Bunun yanı sıra, egemenlik konseyi başkanı ve başbakan ile yaptığı görüşmelerin, siyasi, ekonomik ve sosyal düzeylerde yakın iş birliğinin sürdürülmesi yönünde güçlü bir siyasi iradeyi ortaya koyduğunu belirtti.

Öte yandan Sudan Dışişleri Bakanı Esma Muhammed Abdullah'ı Kahire'ye davet eden Şukri, iki ülke arasında ortak bir vizyona ulaşılmasını sağlayacak ve somut bir işbirliğini temin edecek çerçevelerin görüşüleceği siyasi istişareleri sürdürme isteklerini dile getirdi.

Sudan Dışişleri Bakanı Esma Abdullah ise gazetecilere verdiği demeçte, Mısırlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerin, iki ülke arasındaki köklü ilişkiler dolayısıyla oldukça olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini söyledi. Ayrıca görüşmeler sırasında tüm alanlarda işbirliğinin sürdürülmesi ve iki ülke arasındaki tüm ortak ve teknik komitelerin aktif hale getirilmesi hususunda anlaşmaya varıldığını ifade eden Mısırlı bakan, her ne olursa olsun iki ülke halkının dost kalmaya devam edeceğini vurguladı. Şukri ile görüşmelerinde Halaib Üçgeni konusundaki anlaşmazlığa değinilmediğini kaydeden Sudan Dışişleri Bakanı Esma, “Bu sorunu özel olarak ele almadık. Çünkü işbirliği yaptığımız başka dosyalarımız var. Bu dosyalara ilişkin işbirliğini güçlendirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya