Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Birliği Dışişleri Bakanlarından Netanyahu'nun Batı Şeria'yı ilhak vaadine kınama

Arap Birliği Dışişleri Bakanlarından Netanyahu'nun Batı Şeria'yı ilhak vaadine kınama

Çarşamba, 11 Eylül, 2019 - 07:00
(Reuters)
Kahire/Şarku’l Avsat

Arap Birliği Dışişleri Bakanları, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Batı Şeria’yı ilhak etme niyetini şiddetli bir şekilde kınadı ve bu ilanı kesin bir dille reddetti.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi tarafından yapılan açıklamada, bu ilanın, ‘uluslararası kanunu ve BMGK’nın 242 ve 338 nolu kararlarını ihlal ederek barış sürecinde herhangi bir ilerleme şansını baltaladığı’ vurgulandı.

İsrail’in bu ‘saldırgan’ açıklamalarının yakından takip edileceği söylenen açıklamada, İsrail’in tek yanlı politikalarına karşı koymak için BMGK ve uluslararası kurumları harekete geçirerek, tüm önlemleri almaya hazır olunduğu belirtildi.  

Konsey, Filistinlilerin haklarına destek olan Arap konumunun ilkelerine bağlılığını yineleyerek, İsrail’i kınadı. Ayrıca BMGK’ya,  İsrail’in ‘uluslararası hukuk ihlallerini’ kesin olarak ele alıp sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuldu.

Konsey, Filistin sorunu hakkında gerçek ve etkili bir çaba için 1967 sınırlarında iki devletli çözüm ilkesine dayanan ve Arap girişiminin de kabul ettiği uluslararası meşruiyet kurallarına uygun bir çözüm için acil eylem çağrısında bulundu.

Netanyahu, seçimleri kazandığı takdirde, Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'nin ‘ilhak edileceğini’ söyledi. Ayrıca ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak nitelendirilen planın ‘eşi görülmemiş bir fırsat’ olduğunu iddia etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya