Kassam Tugayları İsrail İHA'sını ele geçirdiğini açıkladı

Kassam Tugayları İsrail İHA'sını ele geçirdiğini açıkladı

Çarşamba, 11 Eylül, 2019 - 08:30
Ramallah/Şarku’l Avsat

Hamas'a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde, İsrail'e ait bir insansız hava aracının (İHA) ele geçirildiğini duyurdu.

El-Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nde düzenlenecek özel bir görevde olduğu düşünülen İHA’da termal ve gündüz görüş kameraları ile gerçekleştireceği görev için hazırlanmış bir cihaz taşıdığı bilgisi verildi. Fakat İHA ve görevi hakkında detaylı bilgi verilmedi.

Açıklama, İsrail’in dün, kendilerine ait bir İHA’nın düşürüldüğünü duyurmasının ardından geldi. Konuyla ilgili, İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, dün yaptığı açıklamada, İsrail'e ait bir İHA'nın Gazze Şeridi'nde düştüğü bilgisini doğruladı.

Daha önce ise Filistin medyası, Hamas hareketinin, Gazze Şeridi güneyindeki Refah kentinin doğusunda, ‘quadcopter’ tipi İHA’yı düşürdüğünü ilan etmişti. Haberlere göre İsrail sınırı boyunca konuşlanmış Hamas üyeleri, İHA’yı ateş açıp düşürerek ele geçirmişlerdi.

Bununla beraber Lübnan’daki Hizbullah örgütü de geçtiğimiz Pazartesi günü, Ramyeh köyü yakınlarında bir İsrail İHA’sının düşürüldüğünü bildirmişti. İsrail ordusu ise bu haberi doğrulamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya