Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

11 Eylül saldırılarının yıldönümünde ABD'nin Kabil Büyükelçiliği'nde patlama

11 Eylül saldırılarının yıldönümünde ABD'nin Kabil Büyükelçiliği'nde patlama

Çarşamba, 11 Eylül, 2019 - 12:00
ABD’nin Kabil Büyükelçiliği’ndeki patlamanın ardından dumanlar yükseliyor (AP)
Kabil/Şarku’l Avsat

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Afganistan’ın başkenti Kabil'de bulunan ABD Büyükelçiliği yakınına bir roket düşmesi nedeniyle patlama meydana geldiğini açıkladı.

AP’ye konuşan bir konsolosluk görevlisi, büyükelçilik yakınlarına bir roketin düşmesinin ardından bir patlama olduğuna ilişkin kendilerine uyarı yapıldığını dile getirdi.

DPA ise ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin, “ABD’nin Kabil Büyükelçiliği yakınında bir patlama meydana geldiğini teyit edebiliriz. Büyükelçilik personeli patlamadan doğrudan etkilenmedi” ifadelerine yer verdi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Nusret Rahimi ise, “Fırlatılan bir roket, Savunma Bakanlığı’nın duvarına düştü. Hiç kimse zarar görmedi” şeklinde açıklamada bulundu.

Söz konusu patlama, ABD’nin 11 Eylül 2001’de New York ve Washington'da düzenlenen terör saldırılarının yıldönümünü anmaya hazırlandığı sırada meydana geldi.

Patlama, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta  ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin önünü açmak için Taliban ile yapılan görüşmelerin sona erdiğini açıklamasının ardından yaşanan ilk olay oldu.

Taliban, Trump’ın açıklamasının ardından, savaşmaya devam etmek için ant içtiklerini duyurarak, Washington'ın müzakereleri terk ettiği için pişman olacağı konusunda uyardı.

11 Eylül 2001'de ABD’de yapılan saldırılar, ABD’nin Afganistan’ı işgal etmesine ve Taliban rejiminin devrilmesine yol açtı.
TERÖRLE SAVAŞARAK GEÇEN 18 YILIN ARDINDAN ABD VE ORTADOĞU
11 EYLÜL SALDIRILARI.... İSLAM ALEMİNDEKİ İÇ SAVAŞ VE ÜLKELERİN KURULUŞLARIN VE ÖRGÜTLERİN BÜYÜK KAYIPLARI
USAME BİN LADİN, 11 EYLÜL SALDIRILANDI NEDEN SUUDİ ARABİSTANLILARI TERCİH ETTİ?


Editörün Seçimi

Multimedya