​Trump'tan 11 Eylül saldırılarının 18. yıldönümünde Taliban'a sert tehdit

​Trump'tan 11 Eylül saldırılarının 18. yıldönümünde Taliban'a sert tehdit

Perşembe, 12 Eylül, 2019 - 07:45
ABD Başkanı Donlad Trump ve eşi Melania, dün, 11 Eylül saldırılarının anma töreninde (AFP)
Washington/Eli Yusuf

ABD Başkanı Donald Trump, Taliban liderleriyle Camp David’de yapılacak toplantının iptal edilmesi kararının ardından, Afganistan’daki operasyonların daha güçlü bir şekilde devam edeceğini ifade etti.

Trump'ın bu tehdidi, 11 Eylül 2001 saldırılarının 18. yıldönümünde Washington'da bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasının önünde gerçekleştirdiği konuşma sırasında geldi.

El Kaide’nin 11 Eylül 2001'de sivil uçaklar ile New York, Pensilvanya ve Washington'da gerçekleştirdiği saldırılar binlerce insanın ölümüne sebep olmuştu.

11 Eylül saldırıları sırasında üçüncü uçağın çarpması sonucu yıkılan Pentagon binasının önünde konuşan Trump, "ABD kuvvetleri, düşmanımıza karşı saldırılarına öncekinden daha güçlü bir şekilde devam edecek" dedi.

Öte yandan Kabil'deki bir Amerikan askeri ve 11 sivilin yanı sıra Afganistan’da ABD kuvvetlerinde görev yapan bir Romen askerin ölümüne sebep olan Kabil’deki bombalı saldırı nedeniyle Taliban ile Camp David’de gerçekleştirilecek toplantıyı iptal ettiğini yineledi.

Müzakereler sırasında, saldırıların devam etmesinin konumlarını güçlendirdiğini ifade eden Taliban’a karşı, Trump, “Yanılıyorlar, saldırılara nükleer silahlar kullanarak değil, daha önce hiç görmedikleri silahlarla daha sert ve daha güçlü bir şekilde karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Trump, geçtiğmiz Pazartesi günü, Taliban ile müzakerelerin sona erdiğini söyledi ve müzakereleri 'ölü' olarak niteledi. Ardından Taliban’ın ülkeyi terörist gruplar için cennete çevirmemesi karşılığında, Afganistan’daki ABD askerlerinin sayısını zamanla azaltacak bir anlaşmaya varabilecekleri yönünde açıklamalarda bulundu.

Diğer yandan Trump, ABD’nin Afganistan’a yönelik herhangi bir saldırıyı önleme taahhüdünü yineledi ve ABD’nin bir çatışma istemediğini, ancak kendisine saldırılması durumunda daha önce hiç görülmemiş bir şekilde cevap vereceğini söyledi.

Trump, 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana silahlı kuvvetlere 6 milyon Amerikalı gencin katıldığını ve ABD'nin terör faaliyetleri yapan gruplara karşı sürdürdüğü savaşlara doğrudan katkıda bulunduğunu söyledi.

Törende, Trump'ın konuşmasından önce, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Joseph Danford da yaptığı konuşmalarda, terörist gruplara karşı savaşı sürdürme sözü verdiler.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’inde Pensilvanya'da düzenlenen bir törene katıldığı belirtildi.

Dünya Ticaret Merkezi kulelerine yapılan saldırılar nedeniyle en fazla ölümün gerçekleştiği New York'ta yetkililer de bir tören düzenledi. Düzenlenen törenlere, ölenlerin aileleri ve kent halkı katıldı.
TERÖRLE SAVAŞARAK GEÇEN 18 YILIN ARDINDAN ABD VE ORTADOĞU
11 EYLÜL SALDIRILARI.... İSLAM ALEMİNDEKİ İÇ SAVAŞ VE ÜLKELERİN KURULUŞLARIN VE ÖRGÜTLERİN BÜYÜK KAYIPLARI
11 EYLÜL SALDIRILARIN YIL DÖNÜMÜNDE ABD'NİN KABİL BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE PATLAMA
USAME BİN LADİN, 11 EYLÜL SALDIRILANDI NEDEN SUUDİ ARABİSTANLILARI TERCİH ETTİ?


Editörün Seçimi

Multimedya