Yemen'deki Olayları Değerlendirme Ortak Ekibi: Sivil bölgelerin askeri amaçlar için kullanılması yasal korumayı kaldırdı

Yemen'deki Olayları Değerlendirme Ortak Ekibi: Sivil bölgelerin askeri amaçlar için kullanılması yasal korumayı kaldırdı

Perşembe, 12 Eylül, 2019 - 11:00
Olayları Değerlendirme Ekibi Sözcüsü Mansur el-Mansur
Riyad/ Abdul Hadi Habtur

Yemen'deki Olayları Değerlendirme Ortak Ekibi, maruz kalınan zararların ve mağdurların yasal sorumluluklarını, sivillerin yaşadığı bölgeleri askeri amaçlar için kullanan taraflara yükledi. Yetkili, yasal korumanın, askeri amaçlar doğrultusunda kullanılması nedeniyle bu birimlerden kalktığını açıkladı.

Yemen’de Olayları Değerlendirme Ekibi Sözcüsü Mansur el-Mansur, “Cenevre Anlaşması ve uluslararası insan hakları yasaları, sivil bölgelerin askeri amaçlar için kullanılmasını açıkça engelliyor. Bu birimleri kullanan taraflar sorumluluğu da üstlenen taraftır” dedi.

Mansur el-Mansur, 10 Eylül’de Riyad’da düzenlediği bir basın toplantısında, Yemen’in güneyindeki Abyan vilayetinde bulunan Hanfar kasabasındaki bir evin, Ağustos 2015’te SAM (Surface to Air Missile) füzeleriyle yerle bir edilmesi de dahil Değerlendirme Ekibi’nin incelediği bazı raporlara değindi. 2015 yılındaki söz konusu saldırıda, 1’i çocuk 3 kişi ölmüş, 6 kişi de yaralanmıştı. Yetkili, koalisyonun söz konusu evden 86 kilometre uzaklıkta bulunan meşru bir askeri alanda hava operasyonu yürüttüğünü, bu mesafesinin hiçbir alana zarar vermemek için uygun mesafe olduğunu ve koalisyon güçlerinin söz konusu evi hedef almadığını belirtti.

Başka bir rapora değinen Mansur, koalisyon güçlerinin Hudeyde’deki bir hastaneye saldırı düzenlediği ve 7 sivilin öldüğü iddialarını da yalanladı. “Olayın doğrulanması sonrasında koalisyon güçlerinin, iddia edilen tarihte Hudeyde’de herhangi bir hastaneyi hedef almadığı ortaya çıktı. Hudeyde’nin 100 kilometre uzağında bulunan Husi mevziilerine doğru, hassas güdümlü bir bomba kullanılarak isabetli bir hava saldırısı düzenlendi. Koalisyon, iddia tarihinden önce Hudeyde’nin 99 kilometre uzağında askeri bir hedefe daha saldırı düzenledi” ifadelerini kullandı.

Mansur el-Mansur, ekibin, Yemen’deki uzmanlar ekibinin 2018 yılındaki raporunu, Sana’da bir sivil binaya isabet eden bir hava saldırısı olması ihtimali çerçevesinde incelediğini belirtti. Rapora göre bir füze eve isabet etti ve 4 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı. Durumun, Yemen’deki İnsan Hakları İhlalleri Ulusal Komitesi raporunda da yer aldığı ifade edildi.

Sözcü, koalisyonun Sana’nın güneyindeki Cumhuriyet Muhafızları’na bağlı bir kampta bulunan silah depolarına dair güvenilir bir istihbarat elde ettiğini ve bir hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. Mansur el-Mansur, “Uzman raporlardan ve Yemen komitesinden bombadaki bir hasardan dolayı, söz konusu eve füze isabet etiği bilgisini teyit ettik. Bu çerçevede ekip, koalisyonun hasar dolayısıyla bölgeye yardım sağlamasını ve olayın tekrarlanmaması için füzedeki hasarın nedenlerini araştırmasını talep etti” dedi.

Mansur, ekibin 2018 yılında Sana’da hava saldırısı düzenleyen koalisyonun alan dışı infazları hakkında kararı da incelediğini belirtti. Yetkili, “Koalisyon, Husi milislere ait mevziilerde Suudi Arabistan’a saldırı düzenlemek amacıyla Sana’da balistik füze depolama hususunda güvenilir bir istihbarat elde etti. Bu nedenle koalisyon, hassas güdümlü füzeler kullanarak, bu hedefe hava saldırısı düzenledi” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya