Hartum'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto

Hartum'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto

Cuma, 13 Eylül, 2019 - 06:45
Protestocular Hartum'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde (Reuters)
Hartum/Şarku’l Avsat

Sudan’da binlerce kişi, dün, Hartum'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto gösteri düzenledi. Protestocular, eski rejimle bağlantılı olduğu iddiasıyla Yargıtay Başkanı ve Başsavcı'nın değiştirilmesini ve Aralık ayından bu yana öldürülenler hakkında adil soruşturma talebinde bulundu.

Reuters’ın aktardığına göre polis, göstericilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na 200 metre mesafeden fazla yaklaşmasına izin vermedi. Ancak bazı göstericiler dikenli tellerle çevrilen yolu aşmayı başardı.

Bir grup gösterici, Yargıtay Başkanı ve Başsavcı'nın değiştirilmesinin yanı sıra azledilen Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve Askeri Geçiş Konseyi’ne (AGK) karşı olan göstericilerin öldürülmesinde sorumlu olan güvenlik güçlerinin hesap vermesi gibi taleplerinin yer aldığı belgeyi yetkililere teslim etti.

Bu, geçtiğimiz ay AGK ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG) üç yıllık bir geçiş dönemi üzerinde anlaşmaya varmasından bu yana yapılan ilk büyük protesto oldu.

AGK, Haziran ayında Sudan Başsavcısı Elvelid Seyyid Ahmed Mahmud’u, 3 Haziran’da Savunma Bakanlığı önünde onlarca göstericinin ölümüyle ilgili araştırma yapacağını açıklamasının ardından görevden alarak, yerine Abdullah Ahmed Abdullah’ı atamıştı.

Sudanlı yetkililer, o gün yaşanan şiddet olaylarında 87 kişinin öldüğünü kabul etmiş, ancak protestocular ölü sayısının 130 olduğunu savunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya