Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemenli bakandan uluslararası kuruluşlara çağrı

Yemenli bakandan uluslararası kuruluşlara çağrı

Cumartesi, 14 Eylül, 2019 - 14:30
(SABA)

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Berlin'de ‘Yemen'deki Barış Sürecine Uluslararası Destek Konusunda Üst Düzey Stratejik Diyalog Konferansı’ düzenlendi. Konferansta açıklamalarda bulunan Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Dr. Necib el-Avac, uluslararası kuruluşlara ve bağışçılara seslendi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın aktardığı bilgilere göre konferansta yaptığı konuşmada, Yemen’deki yardımların dağıtımında adem-i merkeziyetçilik ilkesinin gözetilmesini talep eden Avac, yardım mekanizmasının kapsamlı bir şekilde düzeltilmesi, uluslararası yardım kuruluşlarındaki personel ve ortak listesinin gözden geçirilmesi ve yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması çağrısında bulundu.

Avac, gıda güvenliğini arttırmak, temel gıda ürünlerini tüm illerdeki vatandaşlara uygun fiyatlarla sağlamak ve Aden ilindeki Merkez Bankası’nın da katılımıyla fon değişimi yapmak için yerel kurumları ve özel sektörü kapsayacak şekilde ortaklıkları genişletme talebinde bulundu.

Avac, Husi milislerin sebep olduğu felaketlere insani yardım sağlama planı için bağışçıları, fon açığını kapatma vaatlerini yerine getirmeye çağırırken, Yemen’de çalışan uluslararası kuruluşları da şeffaflığı güçlendirmeye davet etti.

Bakan Avac, tüm sektörlerde temel hizmetleri yeniden sağlanması, kurumların rollerinin harekete geçirilmesi ve ulusal para biriminin değer düşüklüğünün durdurulması çerçevesinde Yemen Meşru Hükümeti’nin sarf ettiği çabalara değindi. Savaştan sonra ilk kez 2019 yılı için bütçe hazırlayan Yemen Meşru Hükümeti’nin 2019-2020 için öncelikler planının içinde kontrol altındaki alanlar dahilindeki tüm devlet çalışanlarına düzenli olarak maaş ödenmesi de yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya