Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Abkayk: Dünyanın en büyük petrol rafinerisi

Abkayk: Dünyanın en büyük petrol rafinerisi

Pazar, 15 Eylül, 2019 - 08:30
Abkayk tesisi (AFP-Arşiv)
Abkayk/Şarku’l Avsat

Saudi Aramco şirketine ait Abkayk tesisi, dünyanın en büyük petrol rafinerisi ve dünyanın en büyük ‘ham petrol stabilizasyon tesisi’ olarak kabul ediliyor. Şirketin verilere göre Abkayk tesisinde günde yaklaşık 7 milyon varil ham petrol üretiliyor.

Saudi Aramco'nun günlük petrol operasyonlarında önemli bir rol oynayan Abkayk tesisi, ham petrol, LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ve yardım destek tesisi olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Abkayk’taki tesisler, ham petrolü işleyip tatlı ham petrole dönüştürmek üzere çeşitli işlemler üzerinde çalışmalar yapıyr. Ras Tanura, doğudaki Cubeyl’e, batı kıyısındaki Yanbu şehrine ve  Bahreyn'deki Bapco Rafinerisi’ne transfer edilen petroller daha ileri işlemler için Abkayk’taki sıvı doğalgaz tesislerine geri gönderiliyor.

Küresel enerji pazarı için uluslararası bir öneme sahip olan Abkayk tesisleri, günde maksimum 350 bin varil kapasiteye sahip ve 110 kilometre uzunluğunda üç bölümden oluşan ham petrol boru hattıyla Suudi Arabistan’ı Bahreyn'e bağlıyor. Yeni petrol boru hattı, 1945 yılında inşa edilen ve Bahreyn rafinerisine 220 bin varil pompalayan eski boru hattının ardından Bahreyn'in artan petrol ihtiyacını karşılıyor.

Abkayk tesisleri, şirketin Doğu-Batı boru hattının atardamarı ve Suudi Arabistan’ın doğu ile batı kıyılarından ihracatı için bir geçit olarak görülüyor.

Şirket verilerine göre Doğu-Batı boru hattı 2018 yılında günlük ortalama 2,1 milyon varil ham petrol taşıyordu.

Boru hattı kapasitesinin 2023’te ise günlük 5 ila 6,5 milyon varile çıkması bekleniyor.

Abkayk ayrıca, dünyanın en büyük ‘ham petrol stabilizasyon tesisi’ olarak kabul ediliyor.

Şirket, 31 Aralık 2018 itibariyle, operasyonel esnekliğe katkıda bulunan ve tedarik güvenilirliğini destekleyen toplam 66.4 milyon varil ham petrol depolama kapasitesine sahip dört istasyonu işletiyor.

Abkayk tesisleri, ed-Dammam şehrinin 75 km güneyinde yer alan Abkayk bölgesinde yer alıyor.

 Aramco'nun ana işletme tesislerine ev sahipliği yapan 595 kilometrekarelik bölgede yaklaşık 70 bin kişi yaşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya