Irak, petrol kapasitesini artırmak için yapay bir ada kuruyor

Irak, petrol kapasitesini artırmak için yapay bir ada kuruyor

Pazartesi, 16 Eylül, 2019 - 14:30
Basra Petrol Şirketi Genel Müdürü İhsan Abdulcabbar, Boskalis şirketinin temsilcisi Cody Blige ile el sıkışırken (İNA)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak Petrol Bakanlığı, Hollanda merkezli Royal Boskalis şirketi ile Irak'ın petrol ihracatı ve depolama kapasitesini güçlendirmek amacıyla bölgesel sularda yapay ada oluşturulmasını öngören bir mutabakat zaptı imzalandığını açıkladı.

Irak haber ajansı INA’nın aktardığına göre Enerji işleri Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı Tamer Abbas el-Gadban, Royal Boskalis ve Basra Petrol Şirketi (BOC) arasında mutabakat zaptının imzalanması sırasında açıklamada bulundu.

Gadban, söz konusu projenin, mevcut ihracat kapasitesine günde 3 milyon varil eklenmesinin yanı sıra depolama kapasitesine günde 6 milyon varil ekleyeceğini belirtti. 

Ayrıca projenin, ulusal ekonomiyi geliştirmek ve finansal gelirlerini artırmak için Petrol Bakanlığı tarafından uygulanan hayati ve stratejik projelerden biri olduğuna da vurgu yaptı.

Basra Petrol Şirketi Genel Müdürü İhsan Abdulcabbar ise yapay ada kurulmasının gelecekteki ihracat kapasitesinde niteliksel bir sıçrama ve esneklik sağlayacağını aynı zamanda Basra Petrol Şirketi'nin üretiminin istikrarlı bir şekilde artacağını bildirdi.

Hollanda’nın Bağdat Büyükelçisi Eric Strating, Hollanda şirketlerinin özellikle enerji başta olmak üzere her alanda Irak ile ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek istediğini dile getirdi.

Boskalis şirket temsilcisi Cody Blige de, Irak ile tekrar işbirliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şirketin adayı kurma projesi hakkında bir yıl içinde ayrıntılı çalışmalar hazırlayacağını ve ardından iki yıl süren uygulama çalışmalara başlayacağını vurguladı. Blige, projenin uygulama süresinin 3 yıl olduğunu da söyledi.

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, projenin entegre bir yapay ada, iki deniz boru hattı, konut kompleksi, 4 yükleme rıhtımı ve diğer hizmet tesislerinin inşa edilmesini içerdiğini açıkladı. 


Editörün Seçimi

Multimedya