İngiltere: Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine düzenlenen saldırı uluslararası hukukun açık ihlalidir

İngiltere: Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine düzenlenen saldırı uluslararası hukukun açık ihlalidir

Pazartesi, 16 Eylül, 2019 - 15:00
İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Boris Johnson’ın Sözcüsü, İngiltere Başbakanı'nın Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine düzenlenen saldırıyı ‘uluslararası hukukun ihlali’ olarak nitelendirdiğini ve müttefikleri olan Suudi Arabistan’ı desteklediğini söyledi.

Sözcü açıklamasında "İngiltere durumu izliyor ve Uluslararası Enerji Ajansı ile iş birliği yapıyor” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Dominic Raab da bugün erken saatlerde yaptığı açıklmada söz konusu saldırının uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu dile getirerek İngiltere’nin Suudi Arabistan’ın yanında olduğunu vurguladı.

Raab açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu, bölgesel güvenliğe zarar vermek ve küresel petrol arzını aksatmak için dikkatsizce yapılan bir girişimdi. Buna çok açık şekilde uluslararası bir cevap vermeliyiz.”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass da Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan kimin sorumlu olduğunu bulmak için ortaklarıyla birlikte çalıştığını belirtti.

Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerine geçen cumartesi gecesi saldırı düzenlenmiş, saldırıyı darbeci Husiler üstlenmişti. ABD ise saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuştu.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir ABD’li yetkili etki alanına bakıldığında saldırının Yemen'deki Husi milisler tarafından gerçekleştirilmediğini öne sürerek silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) güneydeki Yemen’den değil, batı-kuzeybatı yönünden geldiğine dikkat çekti.

Yetkili “İran'ın bundan sorumlu olduğuna hiç şüphe yok” diyerek kanıtların Tahran yönetimini işaret ettiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya