Bağdadi'den yeni mesaj: Eylemler tüm hızıyla sürmekte

Bağdadi'den yeni mesaj: Eylemler tüm hızıyla sürmekte

Salı, 17 Eylül, 2019 - 07:45
DEAŞ terörist lideri Ebu Bekir El Bağdadi (Arşiv - AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

DEAŞ’a bağlı el-Furkan medyada pazartesi günü örgütün lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye atfedilen ve günlük operasyonların devam ettiğini bildiren sesli bir mesaj yayınladı.

Reuters haber ajansının haberine göre Bağdadi kayıtta “ Operasyonlar tüm hızıyla, çeşitli bölgelerde günlük olarak devam ediyor” dedi. Doğruluğu ispatlanırsa bu kayıt Bağdadi’nin nisan ayından bu yana ilk kaydı.

Bağdadi kayıtta Mali ve Şam da dahil olmak üzere çok sayıda bölgeden bahsetti ancak belirli bir tarih vermedi. Kayıt geçen haftalarda yayınlanan,  DEAŞ terör örgütünün içindeki anlaşmazlıkların varlığından ve örgütün lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin sağlık durumu ilgili Irak medyasında çıkan haberlerin ardından geldi.

Irak haber ajansında yer alan habere göre DEAŞ liderinin kuzeni terörist Rabah Ali İbrahim Ali el-Badri bu ayın başında Irak güçlerine yaptığı itirafta şu ifadeleri kullandı: “Bağdadi yorgunluk ve yaşlılık belirtileri gösteriyor. Sol kulağından geçirdiği cerrahi operasyon sebebiyle acı çekiyor.”

Soufan Group'tan terör finansmanı uzmanı Colin Clarke DEAŞ ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Aranan şahısların görsel ve sesli mesajları bu şahısların kitlelere ulaşım vasıtaları oluyor. Bu yolla takipçileri eylemlerine devam etmelerinin adeta onayını alıyorlar. Bazı durumlarda bu mesajların kitleleri bireysel yahut grup olarak saldırılara teşvik etmeyi hedeflemesi de mümkün.”


Editörün Seçimi

Multimedya