Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Snowden adil bir şekilde yargılanması şartıyla ABD’ye dönmeye hazır

Snowden adil bir şekilde yargılanması şartıyla ABD’ye dönmeye hazır

Salı, 17 Eylül, 2019 - 08:15

ABD’deki casus operasyonlarının ayrıntılarını sızdıran Ulusal Güvenlik  Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden adil bir şekilde yargılanması halinde ülkesine dönebileceğini söyledi. Kendisini onlarca yıl hapse mahkum eden casusluk suçlamasıyla karşı karşıya olan Snowden, CBS ile yaptığı röportajda geri dönmek istediğini belirtti.

Snowden açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “ABD’ye dönmek istiyorum. Nihai hedefim bu. Hayatımın geri kalanını hapishanede geçireceksem en azından yargılanmamın adil bir şekilde gerçekleşeceğine dair anlaşmak istiyorum. Ancak ABD hükümeti bunun güvencesini vermiyor. Af istemiyorum. İstediğim adil bir duruşma. ABD hükumeti ise farklı şartlar altında bir duruşma istiyor. Özel prosedürler kullanmak, mahkeme salonunu kapatmak istiyorlar. Halkın mahkemeye katılımını ya da ne olup bittiğini bilmesini istemiyorlar.”

Anılarını yayımlamaya hazırlanan  ve 2013 yılında telefon ve internet iletişimlerini hedef alan küresel bir casusluk programının varlığını ortaya çıkaran Snowden söz konusu tarihten bu yana Moskova’da sürgün hayatı yaşıyor. Snowden, 2020 yılına kadar ikametgahının yenilendiği Rusya’ya sığındı.

Macmillan yayınevi bugün ABD’de Snowden’ın kendi yazdığı “Kalıcı Kayıt” (Permanent Record) isimli kitabı yayımlayacak.

ABD  Snowden’ı casusluk ve devlet sırlarını ifşa etmekle suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya