Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan, mültecilerin geri dönüşü konusunda Veliaht Prens'le görüştüğünü söyledi

Erdoğan, mültecilerin geri dönüşü konusunda Veliaht Prens'le görüştüğünü söyledi

Salı, 17 Eylül, 2019 - 09:45
Londra/Şarku’l Avsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde Rusya lideri Vladimir Putin ve İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

Ana gündem maddesi Suriye olan zirve sonrası liderler açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, güvenli bölge ile ilgili 407 kilometrelik alana mülteciler için şehir kurulması isteğini dile getirdi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı, “Güvenli bölge konusunu tüm liderlerle konuştum. O da şudur; Biz 911 kilometreden vazgeçtik. Batıdan doğuya 407 kilometre bir alan söyledik. Buralarda biz 200-250 metrekare kapalı alan, bir o kadar da açık alan olmak üzere ailelere konut inşası yapalım dedik. Okullarını yapalım, hastanelerini yapalım, alt yapısını yapalım. İş imkanını da hazırlayalım" dedi.

Mültecilerin gönüllü geri dönüşü için çalışma olacağı sinyalini veren Erdoğan, “Şansölye Merkel’le, Sayın Macron’la (Fransa Cumhurbaşkanı), Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile görüştüm.” dedi.

Erdoğan, Fırat’ın doğusundaki barış koridorunun mülteciler için korunalı bir liman olacağını söyledi.

“Ülkemize sığınan en az 2 milyon Suriyeli kardeşimizin bu bölgeye yerleştirilebileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Geri dönecek Suriyeliler için yeni yerleşim alanları inşa edilmesi mümkündür” açıklamasında bulundu


Editörün Seçimi

Multimedya