Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE: Saudi Aramco şirketinin tesislerine yapılan terör saldırısı 'tehlikeli bir tırmanış'

BAE: Saudi Aramco şirketinin tesislerine yapılan terör saldırısı 'tehlikeli bir tırmanış'

Salı, 17 Eylül, 2019 - 14:00
BAE Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş (Şarku'l Avsat)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, bugün yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Cumartesi günü Suudi Arabistan’da petrol tesislerini hedef alan saldırıların, tehlikeli bir tırmanış olduğunu belirterek, terör saldırısının herhangi bir gerekçesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Karkaş, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Aramco tesislerini hedef alan benzeri görülmemiş terör saldırısının gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez. Suudi Arabistan'a yapılan saldırı başlı başına tehlikeli bir tırmanış. Her Arap ülkesi ve uluslararası toplumdaki sorumlu her ülkenin doğru konumu, Suudi Arabistan ve bölgenin istikrarı ve güvenliği ile birlikte durmaktır” ifadelerini kullandı.

BAE’li Bakan daha önce yaptığı açıklamada, “Aramco tesislerini hedef alan terör saldırıları hepimizi etkiliyor. Bölgenin karşı karşıya kaldığı stratejik meydan okuma ve buna yönelik ortak çabalara duyulan ihtiyaç artıyor. BAE, etrafımızı kuşatan ortak zorlukların farkında. Sorumlu bir şekilde Riyad’ın yanında durmayı seçti. Bizim kaderimiz ve yolumuz bir” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Saudi Aramco şirketinin Abkayk (Abqaiq) ve Hurays tesislerini hedef alan terör eylemi hakkında yapılan ön soruşturmalara göre saldırıda İran silahlarının kullanıldığı ifade edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, bu saldırıların kaynağının araştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Suudi Arabistan’da dünya pazarlarına petrol tedarik eden tesisleri hedef alan benzeri görülmemiş saldırı, Saudi Aramco şirketi üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini durdurdu. Suudi Arabistan, uluslararası barışı ve güvenliği tehdit eden şiddetli saldırıyı kınıyor. Bu saldırının amacı, öncelikle küresel enerji kaynaklarına yöneliktir ” ifadeleri kullanıldı.

Suudi Arabistan, saldırıyı kınadığını ifade eden tüm bölgesel ve uluslararası taraflara teşekkür etti. Riyad ayrıca, uluslararası toplumu, saldırının arkasındakileri kınama konusundaki sorumluluklarını yerine getirmeye ve “küresel ekonominin bel kemiğini etkileyen” bu saldırıya tepki göstermeye çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya