Trump: Ruhani ile görüşmeyi tercih etmem

Trump: Ruhani ile görüşmeyi tercih etmem

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 07:15
ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yapılan saldırıların arkasında Tahran’ın olduğu iddialarının arttığı bir dönemde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile şu anda görüşmeyi tercih etmeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Trump, New Mexico eyaletinden California'ya geçerken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bir muhabirin, New York'ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Ruhani ile görüşüp görüşemeyeceği sorusuna Trump, "Hiçbir ihtimali göz ardı etmem, ama onunla şu anda görüşmeyi tercih etmem" dedi.

ABD ile İran arasındaki ilişkiler, Trump’ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Tahran'a yönelik sert yaptırımların tekrar yürürlüğe girmesinin ardından gerildi. Trump ayrıca, Suudi Arabistan petrol tesislerine yapılan saldırıların sorumluluğunu üstlenen Yemen'deki Husi milisleri de dâhil olmak üzere İran’ın bölgedeki ajanlarına sağladığı desteğe son vermesini istiyor.

ABD’nin Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerinin hedef alındığı saldırıya cevap vermeye hazır olduğunu belirten Trump, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Aceleye gerek yok. Çok fazla seçeneğimiz var ama şimdi seçenekler üzerinde düşünmüyorum. Kimin yaptığını kesin olarak bilmek istiyoruz” dedi.

Beyaz Saray Danışmanı Kellyanne Conway, Trump ile Ruhani’nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu sırasında görüşme olasılığına kapıları tamamen kapatmazken, ancak Aramco saldırılarının bu konuya yardımcı olmadığına dikkati çekti.

Conway, Fox News’e verdiği röportajda, Trump yönetiminin yaptırımlar ve İran üzerindeki "azami baskı" politikasının iki liderin görüşmesinden bağımsız olarak devam edeceğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya