Cezayir: Barış Toplumu Hareketi, cumhurbaşkanlığı yarışında

Cezayir: Barış Toplumu Hareketi, cumhurbaşkanlığı yarışında

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 12:45
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir’in en büyük muhalefet partilerinden biri olan İslamcı çizgideki  Barış Toplumu Hareketi (MSP), 12 Aralık’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday çıkaracağına dikkati çekti. Aynı şekilde çok sayıda üniversite öğrencisi de 17 Eylül’de “köklü değişiklikler” talep ederek sokaklara akın etti.

MSP, 17 Eylül’de liderliklerinde düzenlenen bir toplantının ardından yayınladığı bildiride, “Cezayir’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri; özgürlüklerin ve demokrasinin geleceğini garanti altına almak, halk taleplerini kalkınma ve toplumsal politikalara dönüştürmek, ekonomik krize son vermek, vatandaşların yaşamlarını iyileştirmek ve ülkenin kalkınmasını sağlamak için gerekli bir koridordur” ifadelerine yer verdi.

Bildiride, seçimlerin “yönetimin ve devletin çeşitli kurumlarının, gizli ve kamusal alanda, seçim öncesi ya da  sırasında olsun tüm seçim süreçlerinde tarafsızlığı başta olmak üzere hükümetin ayrılması ve medya özgürlüklerinin sağlanması gibi” etkilerini ele almadan krizi bastırmak amacıyla şeklen bir uygulama olmadığı belirtildi.

Ay sonuna kadar yapılması beklenen bir toplantıda, partinin cumhurbaşkanlığında yer alıp almayacağına dair Şura Konseyi tarafından net kararın verileceği ifade edildi.

İslami partinin siyasi koşullar ve medya özgürlükleri hususundaki ifadeleri; yönetimin muhalif partilerin faaliyetlerine yönelik kısıtlamaları ve medya organlarına rejim karşıtı gösterilere yer vermemesi için yapılan geniş çaplı baskıları da içerdi. Yapılan açıklamada ayrıca, Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih’in muhaliflere yönelik “ihanet ve şüpheli yabancı organların istihdamı” suçlamalarına da değinildi.

Öte yandan eski Başbakan Ali Benflis liderliğindeki “Özgürlüklerin Öncüleri” ve eski Bakan Abdul Kadir bin Karine liderliğindeki İslami Ulusal Bina Hareketi de seçimlerde yer alacaklarını açıkladı. Başta Kültür ve Demokrasi Mitingi ve Sosyalist Kuvvetler Cephesi olmak üzere muhalefetteki bazı partiler ise seçimleri boykot edeceklerini belirtti.

Aynı şekilde başkent Cezayir, ülkenin doğusundaki Konstantin ve batısındaki Vahran şehirleri 17 Eylül’de çok sayıda üniversite öğrencisi tarafından düzenlenen kitlesel gösterilere tanık oldu. Gösterilerde, “çetele" şeklinde tanımladıkları eski Cumhurbaşkanı Buteflika kadrolarının tarafından cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenlenmesi” protesto edildi. Bu çerçevede protesto gösterileri sırasında “Hepimizi hapse atsanız da seçimlere izin vermeyeceğiz” sloganı da atıldı. Eylemciler ayrıca, ordu tarafından çeşitli suçlamalarla hapse atılan halk hareketi sembolleriyle dayanışma içerisinde olduklarını haykırdı. Avukatlar sendikası da ülkenin bazı bölgelerinde, “davaların adil olmayacağı” gerekçesiyle halk hareketinden gözaltına alınmış isimlere yönelik adli soruşturmaları boykot ettiklerini duyurdu.

Diğer taraftan Enformasyon Bakanı ve hükümet sözcüsü Hassan Rabihi, 17 Eylül’de kamu ve özel sektörlerdeki basın organlarının, ülkenin yüksek çıkarlarını yerine getirmek üzere demokratik cumhurbaşkanlığı seçimlerine geçişte güvenilir olduğunu açıkladı. Rabihi, hükümetin, medeni bir tartışma ve olumlu öneri yöntemi olarak diyaloğu temel alıp, yeni bir dönemin yapı taşlarını koyduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya