Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump'tan İran'a yönelik yaptırımların artırılması talimatı

Trump'tan İran'a yönelik yaptırımların artırılması talimatı

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 14:45
ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz Cumartesi günü Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine yapılan saldırıların ardından İran'a yönelik yaptırımların artırılması için Hazine Bakanı Steven Mnuchin'e talimat verdiğini açıkladı.

Trump, konuya ilişkin Twitter hesabından, “ABD Hazine Bakanı'na İran'a yönelik yaptırımların önemli miktarda artırılması için az önce talimat verdim" paylaşımında bulundu.

Diğer taraftan CNN’nin ismi açıklanmayan ABD’li bir yetkiliye dayandırarak verdiği haberine göre ABD ve Suudi Arabistan, Saudi Aramco tesislerini hedef alan saldırıların sorumlusunu ‘çok yüksek olasılıkla’ belirledi.

Habere göre saldırı, Irak sınırına yakın bir İran üssünden yapıldı. Saldırıya ilişkin bazı deliller bulundu ve füzelerin bir kısmı ise hedeflerine ulaşamadı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise İran’ın saldırıya karıştığına dair detaylı kanıtların kamuoyu ile paylaşılacağı aktarıldı.

Trump, Tahran'ın Saudi Aramco’nun petrol tesislerine düzenlenen saldırının sorumluluğunu kabul eden Yemen'deki Husi milisler de dahil olmak üzere bölgede kendisine yakın güçlere verdiği desteği durdurmasını istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya