Erdoğan, Fırat’ın doğusuna askeri operasyon uyarısını yineledi

Erdoğan, Fırat’ın doğusuna askeri operasyon uyarısını yineledi

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 12:15
(Reuters)
Ankara/Said Abdurrazık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki hafta içinde sonuç çıkmaması halinde Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge kurulması hakkında kendi hareket planlarını devreye sokacakları yönündeki uyarısını yineledi.

Erdoğan böylelikle Washington ile yapılan anlaşma kapsamında güvenli bölgenin oluşturulmaması halinde Fırat’ın doğusuna askeri operasyon yapılacağına yönelik imasını tekrarladı.

Beştepe’de düzenlenen Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuşan Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’deki güvenli bölgeyle ilgili ifadeleri yeterli bulmadığını ve sahada somut önlemler görmek istediğini söyledi.
Cumhurbaşkanı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Zirve sırasında ve sonrasında yaptığımız açıklamalarda ifade ettiğimiz gibi iki hafta içinde buradan bir sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız. Avrupa ülkelerinden hem İdlib hem de Fırat'ın doğusu konusunda çok daha güçlü bir destek bekliyoruz.”

Geçen pazartesi günü Ankara’da düzenlenen Türkiye-Rusya-İran zirvesi hakkında da konuşan Erdoğan, Suriye krizinin çözümü konusunda önemli kararlar alındığını söyledi.
Erdoğan konuya ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye'de 3 milyon 600 bin mülteciyi ağırlıyoruz. Şayet İdlib'de sükûneti hızla sağlamazsak bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın yükünü kaldıramayacağımızı açıkça söylüyoruz. Fırat'ın doğusunu güvenli hale getirmek suretiyle güvenli bölgenin derinliğine bağlı olarak 2 ile 3 milyon arasında halen ülkemizde ve Avrupa'da yaşayan Suriyeli sığınmacıyı iskân edebiliriz.”
Suriyeli muhalif gruptan anlaşma yorumu

Suriye Ulusal Ordusu çatısı altındaki El-Mutasım Tugayı Sözcüsü Mustafa Seceri, Astana garantörleri Rusya, Türkiye ve İran’ın Ankara’da bir araya geldiği üçlü zirvede Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait gözlem noktaları ve bölgedeki terör örgütleriyle mücadele de dahil olmak üzere İdlib'teki son gelişmelere odaklanıldığını ve birkaç noktada anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Seceri’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre üçlü zirvede ağır silahlardan arındırılmış yeni bir tampon bölge oluşturulması, Türkiye-Rusya ortak devriyelerinin seyrinin belirlenmesi ve uluslararası terör listesinde yer alan kişilerin bölgeden uzaklaştırılması kararlaştırıldı.

Mustafa Seceri, anlaşmanın, Anayasa Komisyonu için son adımların atılması ve yeni bir seçim yasasının geliştirilmesine ek olarak Suriye geçici hükümetinin bölgeye girmesi, hizmet sağlaması ve uluslararası insani yardımın yeniden başlatılmasını öngördüğünü belirtti.

Sözcü, Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ), Hurras ed-Din veya Ensar et-Tevhid gruplarının anlaşmayı reddetmesinin yeni bir savaş ilan etmek için bir fırsat olacağına dikkat çekerek “Belki Han Şeyhun, Hama ve İdlib kırsalındaki diğer 50 kasaba için de benzer bir senaryoyla karşılacağız” dedi.
Kılıçdaroğlu’ndan İdlib açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin İdlib’te Rusya ve ABD arasında sıkıştığını söyleyerek ülkesinin Suriye politikasını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, Denizli’de yaptığı bir konuşmada, “Şimdi İdlib'de sıkıştık. Bir taraftan Trump, bir taraftan Putin. Oradaki Suriyeliler Türkiye'ye gelmez mi? 3,5 milyon Suriyeli Türkiye'nin kapısına dayanırsa kimse şaşırmasın” diyerek savaştan kaçan Suriyelilerin suçlanmaması gerektiğini, bilakis onların Türkiye’ye kaçmasına neden olanlara kızılması gerektiğini söyledi.

Türkiye 3,6 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Ancak gerçek sayının tahmin edilenden çok daha farklı olduğu belirtiliyor.

Rusya destekli Suriye rejiminin son dört aydır İdlib’e düzenlediği saldırılar Türkiye sınırına bir milyondan fazla sivilin kaçmasına neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya