Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İİT, Dünya İslamofobi ile Mücadele Günü'nün kabulü için toplandı

İİT, Dünya İslamofobi ile Mücadele Günü'nün kabulü için toplandı

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 14:30
İİT ülkeleri temsilcileri dün Rabat’ta bir araya geldi (Şarku'l Avsat)
Rabat/Şarku'l Avsat

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB), Arap ve İslam ülkeleri hükümetlerinin önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) toplantısında, Dünya İslamofobi ile Mücadele Günü belirleme girişimine destek verilmesini talep etti.

İSİPAB Başkanı Habib el-Maliki, ‘Dünya İslamofobi ile Mücadele Günü’ ilan edilmesi girişimini görüşmek üzere İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) üye ülkelerin büyükelçileriyle Rabat'ta bir araya geldi. Maliki, bu günün Müslüman toplulukların, İslam ülkelerinin ve Müslüman azınlıkların haklarının savunulması için oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Girişimin, hoşgörü ile birlikte yaşama davet ve İslam dininin ılımlı yönünün tanıtılması için fırsat oluşturacağının altını çizen Maliki, İslam dinine ve Müslümanlara atfedilerek korku ve korkutma ideolojisiyle yapılan konuşmaları kabul etmediğini kaydetti.

Fas Parlamentosu Alt Meclisi Başkanı Maliki, “İslamofobi olgusu “diğer fenomenler, özellikle de Ortadoğu'da çatışmalardan ve savaşlardan kaynaklanan göçler, iklim dengesizlikleri, aşırılık yanlısı grupların terör eylemleri ve konuşmaları tarafından körüklendi” dedi. Maliki,  terör eylemleri ve nefret söylemlerinden ilk zarar görenlerin Müslümanlar olduğuna dikkat çekti.

İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) Genel Müdürü Salim bin Muhammed el-Malik de ‘Dünya İslamofobi ile Mücadele Günü’ ilan edilmesi için sarf edilen tüm çabaları desteklediklerini belirtti.

Malik, ‘ISESCO’nun 2007'den bu yana İslamofobi olgusunun ve Batı medyasındaki İslam ve Müslümanlar hakkındaki klişelerin profesyonel medya ve hukuk perspektifinden ele alınmasına büyük özen gösterdiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya