Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'den Lübnan Sağlık Bakanı Cemil Cabak'a vize engeli

ABD'den Lübnan Sağlık Bakanı Cemil Cabak'a vize engeli

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 08:45

ABD,  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak üzere Mişel Avn başkanlığındaki heyet ile beraber New York’a gidecek Hizbullah’ın hükümet temsilcilerinden biri olan Lübnan Sağlık Bakanı Cemil Subhi Cabak’a vize vermedi.

Al Markazia ajansının haberine göre Cabak, BM Genel Kurulu’nun çalışmalarına katılmak için daha önce aldığı ve süresi dolmuş vizeyi yenilemek üzere elçiliğe başvuruda bulundu. Ancak bu başvuru talebi, Hizbullah ile bağlantılı kişiler ve kuruluşlara ağır ekonomik yaptırımların gerçekleştirildiği sırada geldiği için reddedildi.

Sağlık bakanı olarak atanması sırasında Cabak, Hizbullah yanlısı olmadığını kanıtlamak istiyordu.. Hükümetin kurulmasının ardından, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Sağlık Bakanlığı görevine, üyelerinden birini değil, liyakat sahibi birini seçtiğini açıkladı. Cabak, bakanlık görevine getirilmeden önce Nasrallah'ın özel doktoruydu.

Ajans, Cabak'ın gelecek hafta başlayacak olan New York'taki BM Genel Kurulu’nda mevkidaşlarıyla konferanslara katılması gerektiğini, ancak ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği’nden kendisine vize verilmediğini belirtti.

ABD, yaptırım listesine, Hizbullah'ın İrtibat ve Koordinasyon Birimi Yetkilisi Vefik Safa’yı, Lübnan Hizbullahı'nın Meclis Grubu Başkanı Muhammed Rad ve milletvekili Emin Şirin’i de ekledi.

Öte yandan Hizbullah’a ait bankalar henüz yaptırım listesine eklenmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya