ABD: New York'ta saldırıya hazırlanan Hizbullahçıyı yakaladık

ABD: New York'ta saldırıya hazırlanan Hizbullahçıyı yakaladık

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 12:45
New York’taki BM Genel Merkezi (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Adalet Bakanlığı dün, ABD’de muhtemel saldırılar için hazırlık aşamasında olan Lübnanlı bir Hizbullah üyesinin New York’ta gözaltına alındığını duyurdu. AFP’nin haberin göre Lübnan vatandaşı, ABD’deki olası saldırılar için bilgi paylaşımında bulunmakla suçlanıyor.

Savcılar tarafından yapılan açıklamada, 2008 yılında ABD vatandaşlığı alan 42 yaşındaki Lübnanlı Alexei Saab’ın 1999 yılından itibaren İran yanlısı Hizbullah’tan eğitim aldığı belirtildi. ABD,1997 yılında bu yana Hizbullah’ı terör örgütü olarak kabul ediyor.

Bulgaristan’da bulunan Burgaz Havalimanı’nda İsrailli turistlere saldırı yapmak ile suçlanan Hizbullah’ın dış operasyonlar birimin bir üyesi olan Saab, ABD’de ki muhtemel hedefleri hakkında bilgi verdi.

2000 yılında ABD’ye yerleştikten sonra düzenli bir şekilde Lübnan’a eğitim için seyahat eden Saab, Hizbullah’a özellikle Birleşmiş Milletler (BM) Merkezi, Empire State ve Times Square gibi New York’taki büyük sembolik yerler hakkında bilgi sağladı.

Alexei Saab, 2005 yılında casus olduğundan şüphelenilen bir İsrail vatandaşını öldürmeye çalıştı.

Manhattan Federal savcıs Jeffry Berman konu ile ilgili açıklamasında, “ABD’deki potansiyel hedefleri araştırıyordu” diyerek, Saab’ın “ABD vatandaşlığı almasına rağmen yıllardır yüzlerce kişi öldüren ve terörist bir örgüt olan Hizbullah’a sadık” olduğunu söyledi.

Alexi Saab, terör amacı ile sahte evlilik yapma, terör örgütüne yardım dahil 9 ayrı suçtan yargılanıyor. Saab 25 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD, Ali Kurran’yi New York’ta JF Kennedy dahil olmak üzere bir çok havaalanın güvenlik sistemi hakkında bilgi toplayarak Hizbullah adına saldırı hazırlığı yapmakla suçladı. Kurrani ile ilgili kararın bu ay içinde verilmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya