Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uluslararası Af Örgütü: Katar'da yabancı işçilerin çilesi sürüyor

Uluslararası Af Örgütü: Katar'da yabancı işçilerin çilesi sürüyor

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 14:15

Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty) yayımladığı raporda, Doha’nın çalışma koşullarını iyileştirme sözlerine rağmen Katar’daki binlerce yabancı işçinin hala kötü şartlarda çalıştığı belirtiliyor.

Amnesty, yabancı işçilere ücret ödenmediğini ve birçoğunun tazminat alamadan ülkelerine dönmeye zorlandığını söylüyor.

2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak üzere seçildiğinden bu yana yabancı işçiler için kötü çalışma koşulları sunan Katar, hukuk örgütleri tarafından eleştiriliyor.

Amnesty Küresel Sorunlar Direktör Yardımcısı Stephen Cockburn konuyla ilgili şunları söyledi: "Katar 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak üzere seçilmeden önce büyük reform vaatlerinde bulunmuştu, ancak yabancı işçilerin durumu hala içler acısı.”

Raporda, Katarlı üç şirketin 2 bin'den fazla işçinin ücretini ödeyemediği aktarıldı. Bu durum, bin 620 kişinin iş uyuşmazlığı çözüm komitelerine şikayette bulunmasına neden oldu.

Raporda, işçilerin doğrudan Dünya Kupası’na hazırlık projeleriyle bağlantılı olmayan inşaat ve temizlik hizmetleri şirketlerinde istihdam edildiği belirtildi. Bazı çalışanlar davalarını geri çekmek kaydıyla aidatlarının bir kısmını alırken, çoğu işçi ülkesine eli boş döndü. İşçi komitesi, işçilere herhangi bir tazminat ödemesinde bulunmadı.

Amnesty, sorunun gerçek boyutunun çok daha büyük olabileceğini düşünüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, 6 bin'den fazla işçinin sadece geçen yıl Katar iş uyuşmazlığı çözüm komitelerine şikayette bulunduğunu aktarıyor. Uluslararası Af Örgütü söz konusu üç şirkete soruşturmanın sonuçlarını içeren bir yazı gönderdi, ancak bu üç şirketten hiçbiri konuyla ilgili açıklamada bulunmadı.


Editörün Seçimi

Multimedya