Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bloomberg muhabirlerinin yargılanmasına başlandı

Bloomberg muhabirlerinin yargılanmasına başlandı

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 15:15
İstanbul'da gazetecilerin yargılandığı mahkemenin önündeki güvenlik birimleri (AFP)
İstanbul/Şarku’l Avsat

Bloomberg haber ajansında çalışan gazeteciler Kerim Karakaya ile Fercan Yalınkılıç hakkında, Türk lirasının değer kaybetmesi hakkında yazdıkları makale ile ‘Türkiye ekonomisinin istikrarını zayıflatmaya çalıştıkları’ gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü.

AFP’nin haberine göre davada gazeteciler Kerim Karakaya ile Fercan Yalınkılıç’ın da aralarında olduğu 36 kişi yargılanıyor.

Mahkeme, sanık avukatlarının beraat taleplerini reddederek bir sonraki duruşmanın 17 Ocak’ta görülmesine karar verdi.

Söz konusu gazeteciler, ABD ile yaşanan diplomatik kriz sebebiyle Türk lirasının dolar karşısında değer kaybettiği Ağustos 2018’de Türk lirasının değer kaybetmesi hakkında makale kaleme almıştı.

Bunun ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) şikayeti üzerine ‘Türkiye ekonomisinin istikrarını zayıflatmaya çalıştıkları’ gerekçesi ve 5 yıla kadar hapis istemiyle haklarında dava açılmıştı.

Duruşmada savunma yapan sanık Kerim Karakaya, “Bunun neden bu kadar tepki çektiğini bir gazeteci olarak anlayamadım” diye konuştu.

Diğer sanıklar da sosyal medyadan yaptıkları yorumlar nedeniyle haklarında dava açılması nedeniyle şaşkına döndüklerini söyledi.

Duruşmaya katılan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu’na göre bu dava, ekonomik meseleler kapsamında, yeni ve endişe verici bir eğilim olduğunu gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen nisan ayında Türk ekonomisinin yaşadığı sıkıntıları abartmakla suçladığı Batı medyasını, özellikle de Merkez Bankası hakkında bir makale yayınlayan Financial Times’ı şiddetle eleştirmişti.

Türkiye ekonomisi, 10 yılın ardından bu yıl ilk kez resesyona girilmesi ve enflasyonun yüzde 20’ye yükselmesinin ardından zor bir dönemden geçiyor. Bu çerçevede Türk lirası geçen yıl dolar karşısında değerinin neredeyse üçte biri oranında değer kaybetmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya