Irak'ta Haşdi Şabi karargâhına meçhul saldırı

Irak'ta Haşdi Şabi karargâhına meçhul saldırı

Pazartesi, 23 Eylül, 2019 - 06:30
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, New York’ta bir araya geldi (AP)
Bağdat/Hamza Mustafa

Irak’ta Anbar vilayetinin batısındaki Ratba bölgesinde Haşdi Şabi’ye ait bir karargâha kaynağı belirsiz silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu can kaybı yaşanmazken, karargâhta maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

Haşdi Şabi'nin mühimmat deposunun bulunduğu Şuheda, Eşref, Kaim, Sakr ve Beled üslerine yönelik saldırılarla ilgili yürütülen hükümet soruşturmaları henüz açıklanmadı.

Haşdi Şabi’ye bağlı bazı gruplar, saldırıların faili olarak İsrail’i işaret ederken, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hakim, 4 Eylül’de Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt ile Bağdat’ta yaptığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, soruşturma sonuçlarında İsrail çıkması halinde konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) taşıyacaklarını belirtmişti.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Nayif eş-Şummari, Haşdi Şabi üslerine yönelik saldırıların komşu ülkelerden havalanan uçaklarla gerçekleştirildiği iddiasının incelenmesi gerektiğini söyledi. Şummari, ülkesinin komşularına zarar verecek hiçbir eylemin merkezi olmayı kabul etmeyeceğini söyledi.

Ulusal güvenlik uzmanı ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Hüseyin Allavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Haşdi Şabi yönetiminin en azından dün veya daha önceki süreçte olan bitenle ilgili bir açıklama yapması gerekirdi. Aksi takdirde saldırı, güvenlik ve siyaset alanında kafa karışıklığı yaratan imaları haricinde hiçbir tarafın açıkça üstlenmemesi nedeniyle belirsiz kalacaktır. Resmi bir açıklama gelmediği müddetçe bu saldırılar kaynağı belirsiz kalmaya devam edecek ” ifadelerini kullandı.

Allavi, Haşdi Şabi karargâhlarına daha önce düzenlenen saldırılarla ilgili devam eden hükümet soruşturmalarının neden halen ilan edilmediği sorusuna, “Bu amaçla kurulan hükümet komisyonlarının saldırıları analiz edebilmesi için daha fazla süreye ihtiyaçları var. Bu nedenle soruşturmalar o ana kadar sürecek” diye yanıt verdi.

Öte yandan Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu, bugün, parlamento oturumunda terör eylemlerine ilişkin detaylı raporunu açıklamaya hazırlanıyor.

Komisyon Başkanı Muhammed Rıza Ali Haydar, önceki gün, komisyon üyelerinin de katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, “Kerbela'da patlamaya neden olan güvenlik ihlalleri tespit ettik. Komisyon olarak faillerin yakalanmasında hızlı bir şekilde hareket eden güvenlik güçlerini takdir ediyoruz. Komisyonumuz, Orta Fırat Operasyonu Komutanı ve Kerbela Emniyet Müdürü’nü konuk etti. Güvenlik sorunları görüşüldü. Biz bir güvenlik savaşındayız. İstihbarat çabalarında bir zayıflık var. Kerbela’da termal kameralar yok. Bunun için finans kaynağı da yok. Olası bir saldırıyı önlemek için bu ortak faktörlere fon tahsis edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Haydar, bu ihtiyaçları karşılamak için bir sonraki bütçede özel fon tahsis edilmesi çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya