Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Washington, Hizbullah’a yardım eden Lübnan bankalarını uyardı

​Washington, Hizbullah’a yardım eden Lübnan bankalarını uyardı

Salı, 24 Eylül, 2019 - 14:00
Lübnan Başbakanı, 23 Eylül’de ABD Hazine Bakanlığı yardımcısıyla Beyrut’ta bir araya geldi (Dalati ve Nahra)

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm Finansmanıyla Mücadele Müsteşarı Marshall Billingsley, Beyrut’a düzenlediği ziyareti sırasında Lübnanlı yetkililere ve bankalara “Hizbullah’a yardım sağlayan herkesin yaptırımlara maruz kalacağına” dair güçlü bir mesaj verdi.

Billingsley’in ziyareti öncesinde ABD'nin Beyrut Büyükelçiliği tarafından yayınlanan basın açıklaması, Başbakan Saad Hariri, Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, Lübnan Bankaları Birliği ve bazı yetkililerle görüşmeleri içeren ziyaretin önünü açtı.

ABD tarafından yayınlanan açıklamada, Billingsley’in Lübnan’daki toplantılarının “Lübnan’ı ve kurumlarını istikrarsızlaştırmaya çalışan Hizbullah ve kötü niyetli diğer kurumlardan uzak durulması için gerekli adımların atılmasını teşvik etmeyi” amaçladığı kaydedildi. Bildiride ayrıca, “ABD ve Lübnan arasındaki güçlü ortaklığa ve ABD hükümetinin genel olarak Lübnan finans sektörüne olan güvenine ışık tutulacağı” ifade edildi.

ABD yetkilisinin ziyaretinden yaklaşık 2 hafta önce, Hizbullah’ın finansman faaliyetlerine yardım ettikleri gerekçesiyle Jammal Trust Bank ve bağlı kuruluşlarına ABD tarafından yaptırım kararı alınmıştı. İlgili siyasi kaynaklara göre Marshall Billingsley, Beyrut ziyareti sırasında ülkesinin Lübnan bankacılık ve ekonomik sistemine verdiği öneme dikkati çekti.

Aynı şekilde Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame, 23 Eylül’de ABD’li yetkilinin ziyaretinin bankalara baskı uygulamak amacı taşımadığını belirtirken, ABD Hazinesiyle iyi ilişkiler kurmak istediklerini vurguladı.

Lübnan Bankalar Birliği, Billingsley ile görüşmesi sırasında terör ve kara para aklamayla mücadele hususunda ilgili uluslararası yasaların ve Lübnan Merkez Bankası’nın bu yöndeki genelgelerinin uygulanmasına yönelik taahhüdünü yineledi.

ABD’li yetkilinin ziyaretine aşina kaynakların Şarku’l Avsat’a belirttiğine göre Billingsley, Lübnanlı yetkililere “açık bir şekilde Hizbulah’a yardım sağlayan herkesin yaptırımlara maruz kalacağı” hususunda da güçlü bir mesaj verdi.

Jammal Trust Bank’a uygulanan yaptırımların kesin verilere dayandığını belirten Billingsley’e göre bu gerginlik, ABD’nin herhangi bir Lübnan bankasını, siyasi kurumu ve mezhebi hedef aldığı anlamına gelmiyor. ABD’nin yaptırımlar uygulamaya verdiği önem, “tolere edilemeyecek kırmızı bir çizgi olarak nitelendirilen” terörizme harcanan fonları kurutma amacı taşıyor.

Bu çerçevede Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığına göre Billingsley, ülkesinin Hizbullah’a destek sağlayan her kurumu cezalandıracağına dikkati çekti. Görüşmelere aşina yerel kaynaklar, “Marshall Billingsley, ABD’nin Hizbullah’a silah, finans veya herhangi bir yardım sağlayan tüm kurumları cezalandıracağını dile getirdi” dedi.

Kaynakların ABD’li yetkiliden aktardığına göre yaptırımlar, Lübnan’da Hizbullah ile siyasi ilişki veya işbirliğinde olan güçlere dokunmaksızın, bölgedeki İran ve takipçilerini hedef alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya