Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi, Somali- Kenya çatışmasına çözüm için liderlerle bir araya geldi

Sisi, Somali- Kenya çatışmasına çözüm için liderlerle bir araya geldi

Perşembe, 26 Eylül, 2019 - 15:30
Mısır, Somali ve Kenya Cumhurbaşkanları 25 Eylül’deki New York zirvesinde (Mısır Cumhurbaşkanlığı)
Kahire/Muhammed Abduh Hasaneyn

Ülkesi bu yıl Afrika Birliği zirvesine başkanlık eden Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 25 Eylül’de New York’ta “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarının oturum aralarında, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ve Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta’yı kapsayan” üçlü bir zirveyle Kenya- Somali çatışmasını ele aldı.

İki komşu arasında şu anda Uluslararası Adalet Divanı tarafından incelenen 100 bin kilometrelik bir deniz sınırı hususunda tarihi bir anlaşmazlık yaşanıyor. Geçtiğimiz Ocak ayında Mogadişu’nun Londra’da bir müzayedede açık deniz petrol sahalarının satıldığını açıklaması sonrasında anlaşmazlık yeniden alevlenmişti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Bessam Radi, üçlü zirvenin Afrika Birliği’nin Mısır dönem başkanlığında, Mısır’ın iki ülkeyle olan seçkin ilişkilerine binaen Somali ve Kenya’nın talebiyle gerçekleştiğini açıkladı. Radi, zirvede iki taraf arasında askıdaki meselelerin ele alındığını ifade etti.

Bessam Radi’ye göre Cumhurbaşkanı Sisi, görüşmeler sırasında Mısır’ın Somali ve Kenya ile önemli ilişkilere sahip olduğunu söylerken, sadece Afrika Birliği dönem başkanı olmasının değil, üç ülkenin tarihsel bağlarının ve ortak çıkarlarının Mısır’ın zirveye ev sahipliği yapmasını sağladığını vurguladı.

Zirve sırasında Mısır Cumhurbaşkanı’nın, Somalili ve Kenyalı mevkidaşlarından konu hakkında bilgi aldığı belirtildi. Bessam Radi ayrıca, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesine hazırlık olarak anlaşmazlık noktalarının çözümü için Kenya ve Somali arasında ikili bir komite kurulmasına dair uzlaşı sağlandığını söyledi.

İki ülke, 1960 yılında Somali’nin bağımsızlığından bu yana deniz sınırlarını kabul etmedi. Kenya- Somali ilişkileri ayrıca, başta sınır boyunca iki halk arasında karışıklıklara tanık oldu ve sınırdaki petrol anlaşmazlıklarının yanı sıra Somali’deki Eş-Şebab hareketiyle ilgili kriz de devam etti.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Cibutili mevkidaşı İsmail Ömer Gulle ve Kenyalı mevkidaşı Uhuru Kenyatta ile de bölgesel meselelerin ele alındığı üçlü bir zirve gerçekleştirdi. Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsüne göre zirve sırasında Doğu Afrika’nın şu anda “kardeşlik ruhu çerçevesinde üstesinden gelmesi gereken” büyük zorluklar karşısında önemli bir tarihi dönemeçte olduğu belirtildi. Taraflar, bu zorluklar karşısında özellikle terörle mücadele, bölge halklarının gelişimi ve refahı gibi ortak eylemlere odaklanılması gerektiğini vurgularken, bu durumun herkesin “bölgenin sorunlarıyla yüzleşmek için ortaklık ruhuna” sahip olmasını gerektirdiğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, 25 Eylül’de BM toplantıları çerçevesinde ayrıca “sürdürülebilir kalkınma” zirvesinde konuşma yaptı. Sisi, ekonomik, toplumsal, insani ve güvenlik sorunlarının iç içe geçmiş olduğunu ve ortak bir eylem gerektirdiğini ifade ederken, “Hala herkes tarafından arzu edilen kalkınmaya ulaşmak için uzun bir yol var” dedi. Sisi, sürdürülebilir kalkınmanın ihtiyaç duyduğu fon sağlama çabalarını iki katına çıkarmak zorunda olduklarına da dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya