Ürdünlü öğretmenler ve öğrenciler okulları boykot ediyor

Ürdünlü öğretmenler ve öğrenciler okulları boykot ediyor

Pazar, 29 Eylül, 2019 - 09:15
Ürdünlü Öğretmenler Sendikası’nın (JTS) liderliğindeki protestolar devam ediyor (AFP)
Amman/Muhammed Hayr el-Ravaşide

Ürdünlü binlerce öğretmenin gerçekleştirdiği grev, hükümetle anlaşma ihtimalinin güçleşmesiyle beraber eğitim öğretim yılının ilk döneminde de devam ediyor. Grevler, Eylül ayının başında maaşlara zam yapılması talebiyle başlamıştı.

Ürdünlü Öğretmenler Sendikası Sözcüsü (JTS) Nureddin Nedim, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Ürdün Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerin talep ettikleri maaş zammını reddetmesi sebebiyle Ürdün Hükümeti ile sürdürülen diyaloğun başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti. Nedim, hükümeti suçlayarak eğitim yılı başlayana kadar taleplerini karşılayarak öğretmenleri sakinleştirme girişiminde bulunmadığını belirtti.

Söz konusu protestolar, Ürdün’deki en uzun sendika grevi rekoru kırdı. Yaklaşık 100 bin öğretmen, 3 bin 500’den fazla devlet okulunda ders vermeyi bırakırken 1,5 milyon öğrenci ise okula gitmeyi bıraktı. Bunun üzerine Hükümet, grevlerin gelecek hafta son bularak öğretmen ve öğrencilerin sınıflarına geri dönmesini diledi. Ürdün Başbakanı Ömer Razzaz, Perşembe akşamı yaptığı açıklamada öğretmenlerin istediği yüzde 50 zam talebinin söz konusu olamayacağını çünkü mevcut ülke ekonomisinin bu miktardaki artışı karşılayamayacağını belirtti. Razzaz, öğrencilerin çıkarlarının her şeyden üstün tutulması gerektiğine öğretmenlerin inanmasını talep etti.

Öğrenciler okulları boykot ederken JTS ise grevin ülkedeki tüm okullara ulaştığını belirtti.

Hükümetin öğretmenlerin taleplerini reddetmesinin ardından geçtiğimiz hafta Ürdün valiliklerindeki yüzlerce öğretmen eğitim müdürlükleri önünde nöbet tutmaya başladı. Nöbetlerden en dikkat çekeni ise ülkenin doğusundaki Mefrak ilinde gerçekleşti. Sendika, hükümete karşı baskıyı arttırmak için ülkenin çeşitli bölgelerinde protesto ve yürüyüşlerin gerçekleştirileceğini ilan etti.

Sosyal medyada protestolar hakkındaki kesin görüş ayrılığı artmaya devam ediyor. Aileler, öğretim yılının aksamasından ve bundan özellikle lise öğrencilerinin etkilenmesinden endişelenirken bazıları ise ilk dönem tatil edilip okul yılı aksasa da öğretmenlerin arkasında duruyor.

JTS ise hükümetin taleplerine cevap verdiği takdirde grevin sonlandırılıp öğrencilerin derslerinin hafta sonu tatillerinde, ders saati bitiminde ve sömestr tatilinde telafi edileceğini ifade etti.

Hükümetin bulunduğu Dördüncü Kavşak bölgesine protestoların ulaşmasını engellemek için ana yolların kapatılmasının ardından sendikanın baskısı artmıştı. Bu engeli aşmaya çalışan 50 kişi gözaltına alınmış, ancak daha sonra serbest bırakılmıştı.

Hükümet, bütçe açığı ışığında mali yetersizlik gerekçesiyle öğretmenlerin yüzde 50 maaş zammına ilişkin taleplerini reddediyor.

Resmi kaynakların Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada; okulları boykot eden öğrencilerin ve velilerinin  kanunları ihlal ettiği ve öğrenciyi kendi çıkarları için kullandığı gerekçesiyle sendikayı mahkemeye vermesinin ardından hükümetin yargıya başvurarak sorunun çözülmesi seçeneği açıklandı. Ancak bu karar masası seçeneği kesin olmamakla beraber tarihi de belli değil. Diğer kaynaklar ise Eylül ayının gelmesiyle başlayan ilk yarıyıl döneminin ertelenmesinin de bir seçenek olduğunu belirtti. Fakat sendika bu seçeneği tehlikeli ve korkutucu olarak değerlendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya